Nowa polityka prywatnosci i plików Cookies - przeczytaj

Szukaj:
Alfabetyczna lista leków: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z A-Z
   Zapisz się na bezpłatny biuletyn!
   e-mail:
 
   Specjalista Pacjent
Strona główna > Zapytaj o leki > Pacjent > Litera M > Metocard a ciąża
Reklama
Metocard a ciąża
PACJENT
| Wyślij znajomemu | Wydrukuj tę stronę
Powiadom znajomego o tej stronie
E-mail nadawcy:
E-mail odbiorcy:
Możesz podać kilka adresów, rozdzielając je przecinkami.
Treść wiadomości:
ukryj
ukryj

... proszę czekać ...
Witam!
Jestem 33 tygodniu ciąży. W związku z tym, że miałam skoki ciśnienie 140/100 a następnie przyśpieszoną pracę serca i omdlenia (głównie rano) od 27 tygodnia biorę metocard 50 (wcześniej był dopegyt) w dawce 3 razy po pół tabletki. W chwili obecnej ciśnienie utrzymuje się w granicach 110/80 a dodatkowo przy zwiększonym rano ruchu pojawia się spadek ciśnienia (80/50) i przyśpieszona akcja serca powyżej 100. Obawiam się o dziecko, bo na ulotce jest wyraźnie przeciwwskazanie do zażywania go w ciąży. Poza tym wiem, że tego leku nie należy odstawiać za jednym razem, a lekarz planuje zmniejszać dawkę dopiero w 37 tygodniu. Czy to nie zbyt późno. Proszę o odpowiedz czy faktycznie słuszne są moje obawy i jakie są wskazania dla kobiet w ciązy jeżeli chodzi o czas odstawienia Z poważaniem.
Metocard (nazwa międzynarodowa metoprolol) jest lekiem z grupy b-adrenolityków stosowanym m.in. w nadciśnieniu tętniczym, dławicy piersiowej, zaburzeniach rytmu serca itp. Leki z tej grupy (a więc i metoprolol) są zalecane jako leki pierwszego rzutu w leczeniu m.in. nadciśnienia u kobiet w ciąży i mogą być stosowane także w ostatnim trymestrze ciąży pod kierunkiem i nadzorem lekarza prowadzącego. Co do sposobu odstawienia leku to nie należy przerywać leczenia z dnia na dzień ale stopniowo, w ciągu tygodnia lub dwóch zmniejszać jego dawkę. O sposobie redukcji dawki decyduje lekarz prowadzący. Jeżeli chodzi o ulotkę leku i zawarte informacje o przeciwwskazaniach do stosowania tego leku to informujemy, że na bardzo wielu lekach (nawet tych sprzedawanych bez recepty) widnieje ostrzeżenie aby leku nie stosować w ciąży. Jednakże w praktyce klinicznej oraz zaleceniach dotyczących leczenia kobiet w ciąży cierpiących m.in. np. na nadciśnienie tętnicze dopuszcza się stosowanie niektórych leków (tj. np. stosowany przez Panią wcześniej Dopegyt a obecnie Metocard) gdyż korzyści ze stosowania leków w takich przypadkach przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu. W przypadku stosowania metoprololu w okresie okołoporodowym zaleca się monitorowanie dziecka po urodzeniu (do 3-5 dni) tak aby wykluczyć u niego wystąpienie ewentualnych działań niepożądanych związanych ze stosowaniem metorplololu przez mamę w ciąży (mogą to być takie działania jak hipoglikemia, bradykardia, niedociśnienie). Jednakże badania prowadzone wśród ograniczonej liczby kobiet w ciąży stosujących metoprolol lub inne leki z tej grupy wykazały, że w wielu przypadkach u noworodków po urodzeniu nie obserwowano działań niepożądanych związanych ze stosowanym lekiem przez mamę dziecka. Źródła: 1. Martindale - the Complete Drug Reference 2007 2. Dorosz - Guide Pratique des Medicaments 2007 3. DynaMed - Metorlolol - 2007
Informacje udzielane przez specjalistów z serwisu Centrum Informacji o Leku nie zastępują porady lekarskiej gdyż żadna informacja uzyskana drogą elektroniczną nie może zastąpić wizyty i bezpośredniego kontaktu z lekarzem prowadzącym.

Data ostatniej aktualizacji podstrony: 2008-11-19 14:23:05

Powered by JamnikCMS
© 2010 Centrum Informacji o Leku. Podpisujemy się pod zasadami HONcode.