Zapisz się na bezłpatny biuletyn!
e-mail:

Specjalista Pacjent
Szukaj:
Alfabetyczna lista leków: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z A-Z
Reklama
Rimantin
PACJENT
| Wyślij znajomemu | Wydrukuj tę stronę
Powiadom znajomego o tej stronie
E-mail nadawcy:
E-mail odbiorcy:
Możesz podać kilka adresów, rozdzielając je przecinkami.
Treść wiadomości:
ukryj
ukryj

... proszę czekać ...
Otrzymałam lek na grypę Rimantin 50 mg, pracując w przychodni i mając kontakt z chorymi mam objawy grypowe,niewielkie bole glowy , stany podgoraczkowe 37,czy moge brac ten lek ?.
Mam 49 lat, nie choruje na zadne powazniejsze choroby.Nie szczepiłam sie nigdy na grypę.
Lek dostalam w prezencie i chce go zażyc wg zalecen producenta.Jest drogi ale czy skuteczny i bezpieczny?

W zaleceniach EMEA i CDC na ten rok nie mówi się w ogóle o rymantadynie (nazwa handlowa Rimantin) ze względu na to, że przy pierwszych objawach grypy trudno jest stwierdzić czy jest to grypa sezonowa czy AH1N1 (czyli tzw. grypa świńska), a leki p/wirusowe powinno się podawać jak najszybciej (najpóźniej do 48 h od wystąpienia pierwszych objawów). W związku z opornością wirusów grypy AH1N1 na amantadynę i rymantadynę nie zaleca się ich stosowania w tym sezonie grypowym. Rymantadyna jest skuteczna jedynie przy grypie sezonowej i wg zaleceń WHO, w takim przypadku może być zastosowana. Jednakże Europejska Agencja ds Leków (EMEA) oraz Centrum ds. Zwalczania Chorób Zakaźnych (CDC)rekomendują w tym sezonie grypowym (2009/2010) jedynie dwa leki przeciwwirusowe czyli oseltamivir (Tamiflu) oraz zanamivir (Relenza)

Przypominamy, że przed zażyciem jakiegokolwiek leku na receptę należy wcześniej skonsultować się z lekarzem.

Źródła:
1. CDC Health Alert Network (HAN) Info Service Message: Three Reports of Oseltamivir Resistant Novel Influenza A (H1N1) Viruses
http://www.cdc.gov/h1n1flu/HAN/070909.htm
2 .Pandemic influenza (H1N1) website
http://www.emea.europa.eu/influenza/home.htm
3. Médicaments contre l’influenza chez les adultes en bonne santé
http://www.minerva-ebm.be/fr/article.asp?id=1222
4. Influenza immunisation
http://www.australianprescriber.com/magazine/25/1/5/7/
5. Seasonal Human Influenza and Vaccination – The Facts
http://www.ecdc.europa.eu/en/healthtopics/docu(...)tion.pdf
Data ostatniej aktualizacji podstrony: 2009-11-19 08:48:21

Design: Witold Bucior.
© 2010 Centrum Informacji o Leku. Podpisujemy się pod zasadami HONcode.