Zapisz się na bezłpatny biuletyn!
e-mail:

Specjalista Pacjent
Szukaj:
Alfabetyczna lista leków: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z A-Z
Strona główna > Zapytaj o leki > Pacjent > Litera G > glikokortykoidy w ciąży
Reklama
glikokortykoidy w ciąży
PACJENT
| Wyślij znajomemu | Wydrukuj tę stronę
Powiadom znajomego o tej stronie
E-mail nadawcy:
E-mail odbiorcy:
Możesz podać kilka adresów, rozdzielając je przecinkami.
Treść wiadomości:
ukryj
ukryj

... proszę czekać ...
Jestem na poczatku 14 tygodnia ciazy od 23 grudnia do 28 grudnia bylam leczona fenicortem, hydrocortisonem dozylnie, oraz encortonem. Jaki to może mieć wpływ na płód i dalszą ciążę. czy mogli mi podać te leki w tak wczesnej ciąży jeśli nie było to naprawdę konieczne?

Wymienione przez Panią leki (Fenicort, Hydrokortyzon, Encorton) zaliczane są do grupy tzw. glikokortykoidów i mają one zastosowanie w lecznictwie wielu różnych wskazaniach. Trudno jest nam precyzyjnie odpowiedzieć na Pani pytanie, ponieważ nie napisała Pani w jakim wskazaniu, jak długo i w jakich dawkach przyjmowała Pani w.w. leki.

Ogólna zasada jest taka, że glikokortykoidy nie powinny być stosowane w ciąży, chyba, że stan pacjentki wymaga leczenia tymi preparatami, a potencjalne ryzyko stosowania tych leków jest mniejsze niż korzyści jakie można osiągnąć po ich podaniu. W wielu przypadkach lekarz prowadzący może zalecić stosowanie tych leków. Wszystko zależy od stanu pacjentki i choroby na jaką cierpi.

Literatura fachowa w tym zakresie podaje, że:

ponieważ korzyści terapeutyczne wynikające z podawania glikokortykoidów u kobiet w ciąży, które wymagają leczenia tymi preparatami, są wyższe niż potencjalne ryzyko dla płodu, to leki te nie powinny być wycofywane z terapii jeżeli kobieta w ciąży wymaga ich stosowania.”
Źródła:
1. Farmakologia i toksykologia Mutschler – Urban & Partner 2001
2. Drugs In pregnancy and lactation – seventh edition, Lippincot Williams & Wilkins 2005
Informacje udzielane przez specjalistów z serwisu Centrum Informacji o Leku nie zastępują porady lekarskiej gdyż żadna informacja uzyskana drogą elektroniczną nie może zastąpić wizyty i bezpośredniego kontaktu z lekarzem prowadzącym.

Data ostatniej aktualizacji podstrony: 2010-01-13 12:25:06

Design: Witold Bucior.
© 2010 Centrum Informacji o Leku. Podpisujemy się pod zasadami HONcode.