Biuletyn o Lekach i Terapiach nr 2

W aktualnym biuletynie:

  1. Od Redakcji
  2. Bezpieczeostwo leków
  3. Nowości w serwisie
  4. Konferencja Sekcji Naukowej Informacji o Leku PTFarm
  5. Szczególne wydarzenia

grudzień 2011

1. Od Redakcji

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia oraz koniec roku nie nastrajają do poruszania trudnych tematów związanych z niezależną, opartą o wiarygodne źródła informacją o leku w Polsce. Mając przed sobą jedynie kilka dni „starego roku” chcielibyśmy spojrzeć na to, co w 2011 roku nam się udało, co napawa nas nadzieją na przyszłość i jak widzimy nasze działania w nadchodzącym roku.

Podczas gdy wszyscy wokół nas dyskutują zawzięcie o nowej ustawie refundacyjnej (i słusznie), my zastanawiamy się co zrobić w 2012 roku aby zainteresować większą liczbę lekarzy i farmaceutów tematyką fachowej informacji o lekach opartej o wiarygodne źródła. Jakie działania podjąć? Z kim współpracować? Jakie projekty rozwijać, a do jakich nie przystępować? I w końcu bardziej przyziemne pytania - jak tę działalność finansować, jak rozwijać w sensie struktur i ludzi?

Podsumowując rok 2011 uważamy, że był on dla nas bardzo ważny i pełen nowych doświadczeń. Zza ekranów komputerów zaczęliśmy wychodzić więcej na zewnątrz, uczestnicząc w ciekawych konferencjach i kongresach medycznych i farmaceutycznych oraz spotykając się z farmaceutami na szkoleniach poświęconych komunikacji i informacji o leku. Mieliśmy również możliwość poruszać tę tematykę w różnych gremiach i konfrontować nasze opinie dotyczące kierunku rozwoju naukowej informacji o lekach na forum Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, które udzieliło nam swojego wsparcia w powołaniu do życia Ogólnopolskiej Sekcji Naukowej Informacji o Leku.

Mijający rok zapisał się zatem w naszej działalności przede wszystkim większym kontaktem bezpośrednim z naszymi użytkownikami (głównie farmaceutami, ale też lekarzami), realnym spojrzeniem na potrzeby w zakresie informacji o leku, a także uruchomieniem dla specjalistów i osobno dla pacjentów Biuletynu CIL-u.

Czy to dużo? Czy możemy nazwać mijający rok – rokiem sukcesu? I tak, i nie. Zależy co rozumiemy pod pojęciem sukcesu? Jeżeli sukces mierzymy liczbą użytkowników i popularnością serwisu to można powiedzieć, że mijający rok był rokiem sukcesu. Jeżeli weźmiemy pod uwagę samą tematykę – niezależnej informacji o leku i działań w tym zakresie, to możemy powiedzieć, że sukcesu nie osiągnęliśmy. Ciągle jesteśmy na początku drogi. Ale idziemy. I to już możemy nazwać sukcesem. Każda podróż na tysiąc mil zaczyna się bowiem od pierwszego kroku. A ten za nami.

Zastanawiając się nad działaniami na rok 2012 wiemy na pewno, że bez wsparcia różnych życzliwych osób, bez zaangażowania pasjonatów, którzy tak jak my wierzą, że wiarygodna informacja o leku pomaga w podejmowaniu trafnych decyzji terapeutycznych i poprawia jakość życia pacjenta, dalsza droga nie będzie łatwa.

Dlatego w przyszłym roku naszym priorytetem będzie rozbudowywanie sieci współpracy z instytucjami i osobami w Polsce i za granicą, dla których idea profesjonalnej, opartej o źródła informacji o leku jest ważnym zagadnieniem.

Ewa Zygadło
Paweł Kozaczuk

2. Bezpieczeństwo leków

Izotretynoina – ryzyko depresji po zastosowaniu leku

Medsafe (nowozelandzka agencja leków) przypomina lekarzom, że wszyscy pacjenci leczeni izotretynoiną powinni być informowani o ryzyku wystąpienia depresji i/lub myśli samobójczych. Powinni być także monitorowani pod kątem możliwości rozwinięcia się depresji podczas stosowania leku. Medsafe zwraca również uwagę na to, że w przypadku pojawienia się ww. objawów, pacjent musi natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet wówczas gdy nie stosuje już izotretynoiny. Więcej>>

3. Nowości w serwisie

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych użytkowników uruchomiliśmy w naszym serwisie nową wyszukiwarkę. Ułatwia ona dostęp do stron instytucji i portali fachowych, uznanych przez nas za potrzebne i wiarygodne. Wybór jest subiektywny, ale zawiera wg nas najważniejsze, bezpłatne zasoby polskie i zagraniczne dotyczące leków.
Więcej>>

4. Konferencja Sekcji Naukowej Informacji o Leku PTFarm

1 grudnia 2011 roku odbyła się jednodniowa konferencja naukowo-szkoleniowa ogólnopolskiej Sekcji Naukowej Informacji o Leku przy PTFarm, pt.: „Leki pediatryczne – wybrane aspekty praktyczne”. Tematyka konferencji obejmowała praktyczne aspekty stosowania leków u dzieci i została przedstawiona przez wykładowców z Instytutu "Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie, oraz z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Więcej>>

5. Szczególne wydarzenia - Neo-Nówka i Przyjaciele na rzecz Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci

W święto Trzech Króli (6.01.2012) odbędzie się w sali koncertowej Radia Wrocław koncert charytatywny na rzecz Wrocławskiego Hospicjum dla dzieci. Więcej>>

W związku z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia zespół Centrum Informacji o Leku pragnie złożyć Państwu życzenia zdrowych, pogodnych świąt oraz wszelkiej pomyślności w nowym 2012 roku.