Biuletyn o Lekach i Terapiach nr 5

W biuletynie:

  1. Od Redakcji
  2. Bezpieczeństwo leków
  3. Produkty zawierające Ginkgo Biloba
  4. Co nowego w serwisie
  5. Konferencje
  6. Współpracujemy z

1. Od Redakcji

Szanowni Państwo,

za chwilę wakacje i urlopy, a więc czas miły dla nas wszystkich. Często właśnie w tym okresie sięgamy po suplementy diety aby np. szybko pozbyć się paru nadmiernych kilogramów, „nawodnić” poddawaną kąpielom słonecznym skórę lub pomóc przedłużyć piękną opaleniznę.

Na ten czas urlopowy postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bardziej wnikliwie suplementom diety tak szeroko reklamowanym jako panaceum na wszystkie lżejsze dolegliwości.

Masz słabe paznokcie i włosy – weź suplement. Strzyka Ci w stawach – tylko suplement pomoże. Jesteś przemęczony i zestresowany – oczywiście suplement doda Ci wigoru i uspokoi skołatane nerwy. Wiele, pojawiających się w prasie i telewizji, reklam wprowadza konsumentów w błąd, sugerując, ze po zażyciu suplementu diety ich troski i dolegliwości miną jak ręką odjął.
Ale jest to działanie na krótką metę. W pewnym momencie konsument w końcu zorientuje się, że jest „nabijany w butelkę” i że 10 zł, które zapłacił za suplement lepiej było wydać na kilka kg świeżych owoców albo kupić lek OTC o tym samym składzie ale w innej dawce, odpowiednio przebadany.

W biuletynie od czasu do czasu będziemy zwracali Państwa uwagę na suplementy diety, szczególnie na te, o które pytają nas pacjenci. Wiemy po rozmowach z lekarzami i farmaceutami, że oni sami są zagubieni w gąszczu reklamowanych suplementów diety. Często nie wiedzą czy i jaki suplement polecać, czy w ogóle warto zalecać suplementy i jakie niebezpieczeństwa kryją się w przedawkowaniu lub niewłaściwym stosowaniu suplementów. Postaramy się więc tę tematykę w miarę naszych możliwości przybliżać.

W bieżącym biuletynie przygotowaliśmy dla Państwa artykuł nt. skuteczności i bezpieczeństwa preparatów zawierających miłorząb japoński. Artykuł ten powstał na bazie wyników badań polskich naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Na jego podstawie można zobaczyć dlaczego z większą dozą ostrożności należy podchodzić do kupowania i stosowania suplementów diety.

Życząc miłej lektury i wakacyjnej refleksji nad naszym odżywianiem,

pozdrawiamy serdecznie
Mgr farm. Ewa Zygadło
Mgr farm. Paweł Kozaczuk

2.   Bezpieczeństwo leków

Bisfosfoniany - rzadkie ale ciężkie stany zapalne w obrębie gałki ocznej

Agencja nowozelandzka Medsafe przypomniała, że stosowanie bisfosfonianów może się wiązać w rzadkich przypadkach ze stanami zapalnymi takimi jak zapalenie twardówki, zapalenie błony naczyniowej oka.
Wiecej>>

Ważne zmiany w drukach informacyjnych statyn

FDA zaakceptowała ważne zmiany w drukach informacyjnych statyn. Zmiany dotyczą  następujących informacji :
·         wykreślenia adnotacji o rutynowym monitorowaniu enzymów wątrobowych,
·         dodania adnotacji o potencjalnym odwracalnym działaniu ubocznym na funkcje poznawcze oraz o raportach na temat zwiększenia poziomu glukozy we krwi i hemoglobiny glikowanej HbA1c.
Wiecej>>

3.   Produkty zawierające Ginkgo Biloba

Suplementy diety – czy można je bezpiecznie stosować?

Od jakiegoś czasu zgłębiamy tematykę suplementów diety i coraz częściej zastanawiamy się czy warto czy też nie stosować te produkty. (…)
Przytaczamy Państwu streszczenie badania przeprowadzonego przez pracowników Katedry
i Zakładu Farmakognozji Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, które pokazuje co zawierają, popularne na naszym rynku, preparaty z wyciągiem z liści Miłorzębu Japońskiego Ginkgo Biloba
Więcej>>

4.   Co nowego w serwisie leki-informacje.pl

Wyszukiwarka leków refundowanych
Na stronach serwisu uruchomiliśmy prostą, a zarazem funkcjonalną i przejrzystą wyszukiwarkę leków refundowanych wraz z ich tańszymi odpowiednikami. Wyszukiwarka została zaprojektowana przez farmaceutów i przetestowana w praktyce aptecznej oraz lekarskiej pod kątem użyteczności przy wypisywaniu i realizacji recept na leki refundowane.
Więcej>>

Centrum Informacji o Leku ma swój profil na Facebooku
od początku tego roku można znaleźć Centrum Informacji o Leku również na Facebooku. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego profilu i oczywiście "polubienia" nas :)
Więcej>>

5.   Konferencje – uczestniczyliśmy w:

Wiosenna Akademia Kardiologiczna

W dniach 8-9.05.2012 r. zespół Centrum Informacji o Leku miał przyjemność uczestniczyć
w Wiosennej Akademii Kardiologicznej, przeznaczonej dla dziennikarzy medycznych
i zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne oraz Fundację im. dr Macieja Hilgiera.
Więcej>>

Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Rola lekarza i farmaceuty  w antybiotykoterapii i terapii bólu – razem możemy więcej”

W dniach 29-30 maja 2012r. zespół Centrum Informacji o Leku miał przyjemność uczestniczyć w interdyscyplinarnej konferencji zorganizowanej przez Katedrę i Zakład Farmakologii Klinicznej AM we Wrocławiu oraz studenckie koło naukowe przy Katedrze Farmakologii Klinicznej…
Więcej>>

6.   Współpracujemy z …

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera

Miło nam przedstawić Państwu Fundację im. dr Macieja Hilgiera, która zajmuje się szerokobr /> pojętymi działaniami na rzecz podniesienia poziomu naukowego i klinicznego w zakresie
nowoczesnych metod leczenia chorób przewlekłych.
Więcej>>