Brymonidyna żel (Mirvaso®) – pogorszenie objawów trądziku różowatego

W związku z zakończeniem europejskiego przeglądu dotyczącego produktu leczniczego zawierającego brymonidynę w żelu  zmodyfikowano zalecenia dotyczące stosowania produktu leczniczego  Mirvaso ®.  Zaobserwowano, że u 16% pacjentów stosujących żel z brymonidyną nastąpiło pogorszenie się objawów trądziku różowatego.  W większości przypadków rumień i zaczerwienienie minęło po zaprzestaniu leczenia. Leczenie powinno być rozpoczynane z mniejszą niż maksymalna dawka przez co najmniej 1 tydzień, a następnie dawka powinna być zwiększana stopniowo w zależności od indywidualnej tolerancji i odpowiedzi na leczenie. Maksymalna dawka dzienna (1 g żelu dziennie w dawkach podzielonych na 5 części wielkości ziarna grochu) nie powinna być przekraczana. Pacjenci powinni być poinformowani o tym, żeby przerwać leczenie i zgłosić się do lekarza jeżeli podczas stosowania Mirvaso® wystąpi zwiększone zaczerwienienie lub pieczenie skóry.

Źródło
Drug Safety Update vol. 10 nr 4, listopad 2016

Dodatkowe informacje dotyczące produktu leczniczego Mirvaso®

Produkt Mirvaso® to lek zawierający substancję czynną winian brymonidyny. Jest on stosowany w leczeniu rumienia twarzy (zaczerwienienia skóry twarzy) u osób dorosłych z trądzikiem różowatym, długotrwałym schorzeniem skóry często powodującym rumienienie i zaczerwienienie.

Lek Mirvaso® jest dostępny w postaci żelu (3 mg/g), który wydaje się z przepisu lekarza. Należy go stosować wyłącznie na skórę twarzy. Niewielką ilość żelu (odpowiadającą mniej więcej objętości ziarna grochu) należy nanieść na skórę czoła, brody, nosa oraz policzków i rozprowadzić w postaci cienkiej warstwy raz na dobę.

Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Mirvaso® (mogące wystąpić u więcej niż 1 na 100 osób), to rumień (zaczerwienienie), świąd (swędzenie), rumienienie i pieczenie skóry.