Informacje podstawowe dla kobiet w ciąży i matek karmiących

Stwierdzono, że wszystko co jesz, pijesz lub zażywasz w czasie ciąży może wpłynąć na zdrowie twojego dziecka. Jeżeli chodzi o stosowanie leków pamiętaj, aby przed zażyciem jakiegokolwiek leku lub suplementu diety skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Jeżeli chodzi o alkohol i nikotynę to większość specjalistów radzi unikać picia alkoholu i palenia papierosów w czasie ciąży.

  • Jeżeli masz schorzenie, przy którym istnieje bezwzględne wskazanie do stosowania leków to porozmawiaj na ten temat ze swoim lekarzem. Niektóre leki mogą być odstawione przez pewien okres ciąży (wtedy kiedy rozwój dziecka jest na najbardziej delikatnym etapie), a następnie w sposób bezpieczny zastosowane ponownie.

  • Pamiętaj o tym, że fakt, iż lek można nabyć bez recepty, nie oznacza, że można go bezpiecznie stosować w czasie ciąży. Nie zaczynaj, ani nie przerywaj stosowania jakichkolwiek leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

  • W czasie przeziębienia lub gdy masz objawy grypowe stosuj nawilżacz powietrza, pij dużo płynów, płucz gardło wodą z solą, dużo śpij i myj często ręce.

  • Prowadź na bieżąco harmonogram wizyt u lekarza i zaleceń dotyczących zdrowego przebiegu ciąży.