Sumatriptan

Struktura cząsteczki: 
sumatryptan - struktura cząsteczki

Sumatryptan jest swoistym i wybiórczym agonistą receptora 5-hydroksytryptaminy-1 (5-HT1B/D). Nie wpływa na inne podtypy receptorów 5-HT (5-HT2 do 5-HT7). Receptor 5-HT1B występuje głównie w naczyniach krwionośnych mózgu i pośredniczy w ich zwężaniu. U zwierząt
sumatryptan wybiórczo zwęża naczynia krwionośne obszaru ukrwienia tętnicy szyjnej, nie wpływając na przepływ mózgowy. Krążenie tętnicy szyjnej zaopatruje w krew tkanki wewnątrz i na zewnątrz czaszki, takie jak opony mózgowe-rdzeniowe, a rozszerzenie i (lub) obrzęk tych
naczyń uznaje się za leżące u podstaw mechanizmu występowania bólów migrenowych u ludzi.

Wyniki badań doświadczalnych na zwierzętach wskazują, że sumatryptan hamuje także aktywność nerwu trójdzielnego. Obydwa mechanizmy (zwężenie naczyń mózgowych oraz hamowanie aktywności nerwu trójdzielnego) mogą przyczyniać się do przeciwmigrenowego działania sumatryptanu u ludzi.

Sumatryptan zmniejsza ból głowy oraz łagodzi inne objawy migreny takie, jak nudności oraz nadwrażliwość na światło i dźwięk. Kliniczna odpowiedź pod postacią zmniejszenia migrenowego bólu głowy rozpoczyna się po ok. 30 minutach po doustnym zażyciu dawki 50 mg.

Sumatryptan zachowuje skuteczność w leczeniu migreny miesiączkowej, czyli migreny bez aury, występującej w okresie od 3 dni przed wystąpieniem i do 5 dni od wystąpienia miesiączki.

Sumatryptan należy przyjąć jak najszybciej po wystąpieniu pierwszych objawów migreny.

Synonimy: 
Sumatriptaani; Sumatriptán; Sumatriptanum

Leki oznaczone nazwą międzynarodową: Sumatriptan

tabletki
Aurovitas Pharma Polska Sp.z o.o.
tabletki
Zentiva a.s.
tabletki powlekane
Medana Pharma SA
tabletki powlekane
Bristol Laboratories Limited
tabletki
Pfizer Europe MA EEIG
tabletki powlekane
Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA
tabletki powlekane
Orion Corporation
tabletki powlekane
Momaja s.r.o.
tabletka powlekana
Momaja s.r.o.