Witamy w serwisie Centrum Informacji o Leku

Centrum Informacji o Leku (CIL) jest pierwszym i jedynym w Polsce fachowym i niezależnym serwisem informacji o lekach, prowadzonym w oparciu o uznane polskie i zagraniczne źródła informacji. Misją CIL-u jest udostępnianie i propagowanie wiedzy na temat leków oraz bezpiecznego ich stosowania. Celem CIL-u jest stworzenie platformy informacyjno-edukacyjnej dla pacjentów i specjalistów ochrony zdrowia, umożliwiającej efektywną komunikację i współpracę w zakresie bezpiecznej farmakoterapii.

 • 14.04.2017

  Warszawa 07.04.2017

  Komunikat do aptek w sprawie dobrowolnego rozszerzonego wycofania z obrotu dwóch serii produktu leczniczego EpiPen®Jr. oraz jednej serii EpiPen® Senior 

  EpiPen® Jr. (Epinephrinum), roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu, 150 mikrogramów seria 5ED824G data ważności 04.2017 oraz seria 6ED117AA data ważności 08.2017

  EpiPen® Senior (Epinephrinum), roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu, 300 mikrogramów seria 6FA293P data ważności 09.2017

 • 07.11.2016

  Zastosowanie metforminy w leczeniu cukrzycy zostało poszerzone o grupę pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek

  Zalecenia dla pacjentów z zaburzeniami czynności nerek zostały uaktualnione w drukach informacyjnych

  Europejska Agencja Leków (The European Medicines Agency, EMA) uznała, że leki zawierające metforminę mogą być stosowane u pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek (wskaźnik przesączania kłębuszkowego GFR =30–59 ml/min) w leczeniu cukrzycy typu 2. Druki
  informacyjne dla tych leków zostaną uaktualnione w celu zweryfikowania obecnych przeciwwskazań oraz przedstawienia danych o dawkach, monitorowaniu i środkach ostrożności u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.

 • 07.11.2016

  EMA umożliwia publiczny dostęp do raportów klinicznych

  Od 20. października 2016 r. Europejska Agencja Leków (EMA) umożliwia otwarty dostęp do raportów klinicznych dla leków stosowanych u ludzi wprowadzonych do obrotu na terenie Unii Europejskiej (UE).
  Komisarz Europejski ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności, Vytenis Andriukaitis, powiedział, że transparentność jest podstawowym komponentem badań klinicznych. Ich rezultaty bez względu na to czy są pozytywne, czy negatywne powinny być publicznie dostępne. Inicjatywa transparentności EMA uczyni Europę czołowym graczem w zakresie publikowania danych dotyczących badań klinicznych.
  Stworzy to pomost między obecną sytuacją, a nowym rozporządzeniem dotyczącym badań klinicznych, co będzie kolejnym krokiem milowy w zakresie transparentności.

 • 08.09.2016

  W związku z pomieszaniem na linii produkcyjnej w Republice Czeskiej blistrów produktów leczniczych Neurolu (lek psychotropowy), które zostały umieszczone w opakowaniach Atramu (lek kardiologiczny) istnieje niebezpieczeństwo zażycia leku psychotropowego przez pacjentów kardiologicznych. W związku z powyższym zwracam się z prośbą o zwrot leku Atram z podanych niżej serii do apteki w której dokonali Państwo zakupu. Kwestia rekompensaty pozostaje w gestii producenta.

  ATRAM 12,5 (Carvedilolum), 12,5 mg, tabletki, nr serii: 2561215, data ważności: 11.2017

  ATRAM 12,5 (Carvedilolum), 12,5 mg, tabletki, nr serii: 2510216, data ważności: 01.2018

  ATRAM 6,25 (Carvedilolum), 6,25 mg, tabletki, nr serii: 2010216, data ważności: 01.2018

  podmiot odpowiedzialny: Zentiva k.s., Republika Czeska

  przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego: Sanofi-Aventis sp. z o.o., ul. Bonifraterska 17, 00-203 Warszawa

Publikacje

 • W poprzednim artykule przedstawione zostały zagadnienia dotyczące definicji receptariusza szpitalnego oraz jego percepcji. Była także mowa o tym, z jakimi głównymi mitami na temat receptariuszy mamy ciągle do czynienia i jak trudno jest zwalczać te mity. W niniejszym artykule skupimy się na roli komitetu terapeutycznego w tworzeniu receptariusza szpitalnego ze szczególnym uwzględnieniem zadań jakie spoczywają w tym zakresie na farmaceucie. „W większości szpitali w Polsce działają komitety terapeutyczne składające się m.in.z farmakologów i farmaceutów klinicznych, których zadaniem jest opracowanie receptariusza szpitalnego zawierającego listę leków stosowanych w danym szpitalu i na danym oddziale, w oparciu o wykaz produktów leczniczych stosowanych w lecznictwie zamkniętym. Wykaz en powinien być aktualizowany co najmniej raz w roku uwzględniając postęp w farmakoterapii w tym efektywność leczenia (w porównaniu do dawki dziennej)”

 • Meta-analiza przeprowadzona przez badaczy z amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (National Health Institute – NIH) wskazuje, że stosowanie tigecykliny należy ograniczyć do sytuacji, gdy inne skuteczne antybiotyki są niedostępne. Wynika to z obserwacji, że tigecyklina może zwiększać śmiertelność.

Biuletyny

najnowszy biuletyny o lekach dla pacjenta (front)

W tym numerze Biuletynu :

 1. Od Redakcji
 2. Fiszka edukacyjna - szumy w uszach
 3. Fiszka edukacyjna - choroba refluksowa przełyku - zgaga
 4. Podsumowanie projektu „Jak Pacjenci Mogą Skutecznie Wpływać na System Ochrony Zdrowia

Najnowszy biuletyny o lekach i terapiach dla specjalisty(front)

W tym numerze Biuletynu:

 1. Od Redakcji
 2. Bezpieczeństwo stosowania złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych – co warto wiedzieć?
 3. Leki wywołujące lub nasilające refluks żołądkowo-jelitowy
 4. Fiszka edukacyjna - choroba refluksowa
 5. Fucibet Lipid - skrócona informacja o leku
 6. Konferencje

Forum front

PomagamyZgłoś działanie niepożądane leku

Formularz dla pacjenta
Formularz dla specjalisty

Nowo dodane leki

Grzegorz Nowakowski Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej "GEMI"