Leczenie nadciśnienia w czasie ciąży

Treść pytania: 

Moja żona jest w 34 tygodniu ciąży. Od ok. 3 tyg. ma podwyższone ciśnienie. Stąd położono ją do szpitala na oddz. Patologii Ciązy. Dodam, iż ma problemy także z nerkami (stad może to ciśnienie). W tej chwili jest już w domu. Moje obawy dotyczą leku który przyjmuje (wypisany przez nefrologa). Nazwa leku: lacipil 2 mg raz dziennie rano. Czy nie zgaraża p/w lek naszemu dziecku? Czy trzeba było taki wypisać, przecież kobiety w ciąży przyjmują inne (np:dopegyt ). Na ulotce informacja:"Mimo że badania prowadzone nad Lacipilem nie wykazały działania uszkadzającego płód, to jednak nie zaleca się stosowania tego leku przez kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią". Proszę napisać czy nie grozi nic naszemu dziecku? Dziękuje serdecznie......

Odpowiedź: 

Leczenie nadciśnienia w czasie ciąży:

Zazwyczaj jako leki pierwszego rzutu w leczeniu nadciśnienia w ciąży stosuje się Methyldopę (nazwa handlowa Dopegyt)lub leki z grupy beta-blokerów (np. Atenolol). Jednakże leki z grupy blokerów kanału wapniowego (a do nich zalicza się m.in. Lacipil) mogą być także stosowane.

W przypadku Methyldopy i Atenololu w środkach ostrożności przy stosowaniu tych leków widnieje zapis "powinny być stosowane ostrożnie u pacjentów z niewydolnością nerek". W takich przypadkach, jeżeli lekarz zaleci podawanie tych leków, dawka lecznicza musi być zmniejszona.

W przypadku blokerów kanału wapniowego (np. Lacipilu) uważa się, że są to leki, które mogą być stosowane w dawkach leczniczych u pacjentów z zaburzeniami funkcji nerek.

Co do wpływu na płód to przy większości stosowanych leków w ciąży taki wpływ nie został zbadany. W przypadku blokerów kanału wapniowego stosowanych w nadciśnieniu ciążowym badania, które były prowadzone nie wykazały negatywnego wpływu na płód. Jednakże takich badań było bardzo niewiele i nie są one do końca miarodajne.

W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości na temat przepisanego leku prosimy o kontakt z lekarzem prowadzącym.

 

Źródło:
Martindale - The complete drug reference 2005, Royal Pharmaceutical Society of Great Britain

Kategoria pytania: