Omnic

Treść pytania: 

Moj maz zazywa od 4 tygodni lek na prostate Omnic . Chcialam sie zapytac czy ten lek powoduje obnizenie PSA i po jakim czasie zazywania bo narazie nie spada co mnie bardzo niepokoi a jest 7 . Ponadto czy rownolegle mozna zazywac leki homeopatyczne dr Reckewega R 25.Pozdrawiam w moim ulubionym zielonym kolorze i serdeczne dzieki za ewntualna odpowiedz

Odpowiedź: 

Omnic (chem. tamsulozyna)

Omnic jest zaliczany do selektywnych antagonistów receptorów adrenergicznych. Wskazaniem do stosowania jest łagodny przerost gruczołu krokowego.
Tamsulozyna posiada szczególnie wysokie powinowactwo do występujących w gruczole krokowym receptorów alfa 1-A i dlatego tylko nieznacznie wpływa obniżająco na ciśnienie krwi.

Uwaga:
Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać badanie urologiczne oraz oznaczyć stężenie swoistego antygenu gruczołu krokowego (PSA) w surowicy pacjentów.

Dawkowanie:
Dawka początkowa wynosi 0,4 mg raz dziennie. Należy odczekać 2-4 tygodnie aby otrzymać odpowiednią odpowiedź organizmu na tę dawkę. Później ewentualnie dawkę można zwiększyć do 0,8 mg raz dziennie.

Źródła:
1.Mutshler – Farmakologia i toksykologia, I-wsze wyd. polskie, Wrocław 2004
2.AHFS Drug Information – 2005
3.Indeks Leków Medycyny Praktycznej - 2005

Ad.1
Czy Omnic (tamsulozyna) powoduje obniżenie PSA i po jakim czasie?

Jak wykazały prowadzone badania, tamsulozyna nie powoduje zmniejszenia poziomu PSA.
Po roku stosowania tamsulozyny u pacjentów z przerostem gruczołu krokowego PSA utrzymywało się na stałym poziomie.

Uwaga dodatkowa:
* Lekiem, który powoduje obniżenie PSA o połowę jest finasteride

Źródło:
1.Comparison of a phytotherapeutic agent (Permixon)with an alfa blocker (Tamsulosin) in the treatment of benign prostatic hyperplasia: a one year randomized international study.
Rev. Progres en urologie, 2002, vol.12, ParyżAd.2
Poziom PSA = 7 ng/ml

Uważa się,
za niski poziom PSA wartości od 0 – 2,5 ng/ml,
za nieco podwyższony i umiarkowanie podwyższony poziom PSA wartości od 2,6 – 10 ng/ml

Nie ma specyficznego normalnego lub nienormalnego poziomu PSA. W związku z różnymi czynnikami wpływającymi na zmiany poziomu PSA jedno badanie nie daje odpowiedzi z jakiego powodu PSA może być podwyższone. Jedną z przyczyn podwyższonego PSA (nawet powyżej 10 ng/ml) jest właśnie przerost gruczołu prostaty. Inne możliwe czynniki powodujące zwiększony poziom PSA to :
rak prostaty, zapalenie gruczołu prostaty, zaleganie moczu, wcześniej wykonywane badania prostaty, wcześniejsza ejakulacja.

Uważa się za graniczny poziom PSA między 4 ng/ml a 10 ng/ml w zależności od wieku pacjenta i wielkości gruczołu prostaty. W takim przypadku lekarz może zalecić ocenę poziomu PSA w czasie oraz wzięcie pod uwagę wartości PSA niezwiązanego do PSA całkowitego. Jeżeli stosunek PSA niezwiązanego do PSA całkowitego wynosi ponad 15% oznacza to potwierdzenie diagnozy rozrostu gruczołu krokowego. Kiedy ta wartość jest mniejsza od 15% należy zastanowić się nad dalszymi badaniami w kierunku diagnozy raka prostaty i przeprowadzenia biopsji.

Uważa się, że występowanie przerostu gruczołu krokowego nie zwiększa ryzyka wystąpienia raka prostaty a wartości podwyższonego PSA często są związane właśnie z przerostem gruczołu krokowego.

Źródła:
www.cancer.gov (strona National Institute of Cancer)
www.uropage.com (strona na temat urologii pod patronatem Szpitala Cochin w Paryżu)


Ad.3
Czy równolegle można stosować leki homeopatyczne?

W konsultowanej literaturze specjalistycznej nie ma wzmianki o szkodliwości stosowania leków z preparatami homeopatycznymi.

P.S.
W przypadku dalszych wątpliwości oraz pytań prosimy o skonsultowanie się z lekarzem prowadzącym.