CLA Clarinol

Treść pytania: 

CLA Clarinol 1000mg - witam chcialabym sie dowiedziec czy te tabletki moga w pozniejszym czasie wplynac na ciaze tzn jak teraz bym je brala i za pol roku albo rok zaszlabym w ciaze to czy moglyby wplynac na ciaze (na rozwoj plodu)

Odpowiedź: 

CLARINOL (w skrócie CLA) - suplement diety, inaczej kwas linolowy (jeden z
kwasów tłuszczowych występujących w małych ilościach w wielu produktach
spożywczych tj. np.wołowina, nabiał)

Clarinol jest substancją pochodzenia naturalnego i jest zarejestrowany w wielu krajach jako suplement diety. Stosowany łącznie z odpowiednią dietą i ćwiczeniami fizycznymi zmniejsza otłuszczenie ciała i zwiększa beztłuszczową masę mięśniową. Nie zanotowano jego szkodliwego działania, jeżeli jest stosowany w zalecanych dawkach.

Poniżej przedstawiamy pełniejszą informację o CLA z literatury specjalistycznej (Martindale).

Działanie

Kwas linolowy bierze udział min.w transporcie glukozy do komórek pomagając w dostarczeniu do nich energii i budowania masy mięśniowej, w miejsce
przekształcania glukozy w tłuszcz. Ten właśnie efekt leży u podłoża promocji CLA jako suplementu diety wspomagającego utratę wagi. CLA jest także antyoksydantem i wpływa na wzmocnienie systemu odpornościowego.

Możliwe zastosowanie

CLA został wprowadzony na rynek jako substancja redukująca wagę. Prowadzi się także badania nad jego zastosowaniem w prewencji nowotworów.

Masa ciała

U myszy wykazano, że CLA zmniejsza akumulację tłuszczu a zwiększa przyswajanie białka bez żadnej modyfikacji przyjmowanego pożywienia, zwiększa metabolizm i zmniejsza masę tłuszczową organizmu, zwiększając masę mięśniową i nie wpływając
na wagę.

Podsumowanie

CLA jest promowany jako środek kontrolujący masę ciała. Jednakże nie są to dane do końca potwierdzone (tak samo jak w przypadku innych wskazań - patrz wyżej), ponieważ badania w tym kierunku były prowadzone głównie na zwierzętach.

Ciąża

Nie zanotowano żadnych problemów dotyczących stosowania CLA w ciąży i podczas karmienia piersią. Jednakże ze względu na niewystarczającą liczbę badań nie można zagwarantować, że CLA przyjmowany w czasie ciąży lub karmienia piersią jest w pełni bezpieczny.

Działania niepożądane

Nie zanotowano działań niepożądanych po zażyciu CLA, oprócz bardzo rzadko
występujących zaburzeń żołądkowo-jelitowych (jedno doniesienie). Jednakże nie prowadzono żadnych długotrwałych badań potwierdzających, że stosowanie CLA jest w pełni bezpieczne.

Dawkowanie

CLA używany w suplementach diety pochodzi z oleju słonecznikowego i jest
dostępny w postaci kapsułek w różnych dawkach. Zalecana dawka nie została w pełni ustalona. Badania na zwierzętach wykazały, że stosowana dawka może być dosyć duża (może dochodzić do kilku gramów dziennie). Uważa się, że u człowieka można stosować 1 - 4 g CLA dziennie.
 

Źródło:
Martindale - Dietary supplements 2006

Kategoria pytania: