Amlopin działania niepożądane

Treść pytania: 

Witam Systematycznie od kilku lat przyjmuję 2 x 1 tabletkę Metocard 50 mg, zgodnie z zaleceniami lekarza rodzinnego, na stwierdzoną początkową chorobę wieńcową przy podwyższonym ciśnieniu (160/100 puls do 90). Jakiś czas temu dołożono mi Amlopin 5 mg. Ponieważ ciśnienie krwi utrzymywało się 140/100 lekarz od 2 miesięcy polecił mi Lovastatinum 20 ml i Amlopin 10 mg po 1 tabletce przed snem i Metocard 50 mg rano i wieczorem po 1 tabletce. Do tego biorę 2 x 1 tabletkę sylimarol 35 mg po usunięciu woreczka żółciowego. Od czasu zażywania Amlopinu 10 mg i Lovastatinum wystąpiły u mnie obrzęki nóg w okolicy kostek, bóle stawów i mięśni. Proszę o poradę.

Odpowiedź: 

Wymienione przez Pana objawy wskazują na możliwe działania niepożądane Amlopinu ,które ujawniły się u Pana po zwiększeniu dawki Amlopinu 5mg na Amlopin 10 mg

Działania niepożądane Amlopinu sklasyfikowane według częstości występowania.
Obrzęk kostek - bardzo często - występujące u więcej niż 10% pacjentów;

Kurcze mięśniowe, bóle pleców, bóle mięśni i bóle stawów - niezbyt częste - występujące u przynajmniej 0,1% do 1% pacjentów.

Prosimy o skontaktowanie się z lekarzem i poinformowanie go o występujących u Pana niepożądanych działaniach leku Amlopin 10mg.

Pomiędzy innymi stosowanymi przez Pana lekami nie znaleźliśmy znaczących klinicznie interakcji. Przy przyjmowaniu wymienionych przez Pana leków należy unikać picia soków z grejpfrutów i zażywania jakichkolwiek preparatów zawierających w swoim składzie wyciąg z grejpfruta. (Sok z grejpfruta zwiększa min. stężenie leku Amlopin we krwi)

ps. Stosowanie leków w relacji z posiłkiem
Amlopin - niezależnie od posiłku
Lovastatin - w czasie jedzenia lub zaraz po
Metocard - w czasie jedzenia lub zaraz po
Sylimarol - po jedzeniu

Źródła;
Martindale: The Complete Drug Reference 2006
Stockley’s Drug Interactions 2006
Charakterystyka produktu leczniczego Amlodypinum
Interakcje leków w praktyce klinicznej E.Kostka-Trąbka, J.Woroń
Interakcje leków z żywnością i alkocholem M.Jarosz, J.Dzieniszewski 2004

Kategoria pytania: