Żąbkowanie u dziecka

Treść pytania: 

WITAM. CHCIAŁEM ZAPYTAĆ JAKĄ MAŚĆ NAJLEPIEJ STOSOWAĆ PRZY ZĄBKOWANIU U DZIECKA 5-MIESIĘCZNEGO

Odpowiedź: 

U dzieci powyżej 3 miesiąca życia można stosować żel CALGEL prod.Glaxo Smith Kline

Calgel w swoim składzie zawiera chlorowodorek lidokainy (podobnie jak inne preparaty tego typu) oraz chlorek cetylopirydyniowy i ma działanie miejscowo znieczulające i odkażające. Żel wywiera szybkie działanie, które powoduje zmniejszenie bólu i łagodzi podrażnienie dziąseł niemowlęcia.

Wskazania:
Stany zapalne dziąseł w przebiegu ząbkowania.

Przeciwwskazania:
Nadwrażliwośc na lidokainę , chlorek cetylopirydyniowy lub inne składniki preparatu.
Jeżeli dziecko jest uczulone na w.w. składniki to może wystąpić reakcja nadwrażliwości (miejscowy obrzęk, utrudnione oddychanie, uogólniona wysypka skórna)
Jednakże w tak małych dawkach jak w preparatach dla dzieci stosowanych miejscowo lidokaina jest na ogół dobrze tolerowana.

Stosowanie:
Stosować miejscowo u dzieci powyżej 3 miesiąca
Niewielką ilość żelu (ok.7mm) wciera się delikatnie w dziąsła w miejscu wyrzynania się zębów. Jeżeli to konieczne zabieg można powtarzać do 6-ciu razy na dobę ale nie częściej niż co 20 min.

Z innych preparatów polecane są jeszcze żele zawierające w swoim składzie oprócz lidokainy wyciągi z ziół tj. rumianek (preparat Dentinox N - działający przeciwzapalnie i przeciwbólowo) oraz rumianek i tymianek (preparat Bobodent stosowanty w stanach zapalnych przy ząbkowaniu). Jednakże w przypadku tych dwóch preparatów producent nie zaznaczył od którego miesiąca życia mogą być stosowane. Wg konsultowanej literatury wszystkie wymienione preparaty stosuje się zazwyczaj od 6 miesiąca, chyba że na ulotce producent zaznaczył inaczej.

Wszystkie wyżej wymienione preparaty uśmierzają ból miejscowo i mają działanie krótkotrwałe.

Niektóre fachowe poradniki zalecają także oprócz stosowania żelu chłodzenie dziąseł poprzez przygotowanie gryzaków wypełnionych wodą i trzymanie ich w lodówce (UWAGA! Nie zamrażać - niebezpieczeństwo odmrożeń)

Źródła:
Indeks leków - Pharmindex 2007
Samoleczenie - poradnik dla farmaceutów rozdz.Bolesne ząbkowanie
Martindale 2006

Kategoria pytania: