Sorbifer durules

Treść pytania: 

Badania krwi wykazały, że mam anemię. Lekarz przepisał mi preparat Sorbifer durules oraz witaminę C. Chciałam się dowiedzieć co to jest za preparat, jak go stosować, jakie działania niepożądane powoduje? Czy stosując ten lek można stosować jakąś konkretną dietę?

Odpowiedź: 

Sorbifer durules - lek złożony zawierający w swoim składzie 320 mg siarczanu żelazawego (co odpowiada 100 mg Fe (II) oraz 60 mg kwasu askorbowego ( wit.C) Jest to preparat, który uwalnia jony żelazawe stopniowo przez 6 h co nie powinno powodować podrażnienia błony śluzowej żołądka (podrażnienie żołądka to najczęściej występujące działania niepożądane).

Dawkowanie:
Zazwyczaj podaje się równoważnik ok.100 mg żelaza w jednej dawce na czczo, co odpowiada 1 tabletce Sorbifer durules

Dieta:
Preparaty żelaza przyjmuje się zazwyczaj na czczo ze względu na lepsze wchłanianie żelaza. Nie należy popijać tabletek mlekiem a w czasie ich przyjmowania należy stosować odpowiednią dietę. Zmniejszyć spożywanie mleka i jego przetworów, a także mąki i kasz. Zwiększyć natomiast spożywanie mięsa (drobiowego, wołowego i wieprzowego) a także jarzyn (głównie zielonych tj. szpinak, brokuły, sałata) i owoców. Chodzi o to aby żelazo jak najlepiej wchłaniało się z przewodu pokarmowego, a najlepiej wchłania się w środowisku kwaśnym. Natomiast nabiał, kasze itp. wytwarzają w przewodzie pokarmowym środowisko alkaliczne i hamują przyswajanie żelaza. Należy też ograniczyć lub nie pić kawy i herbaty (środki alkalizujące).Jeżeli chodzi o przyswajalność żelaza, to najlepiej jest ono przyswajalne z produktów zwierzęcych. Np. 150 gr czerwonego mięsa zawiera tyle żelaza ile 5 kg szpinaku!

Dodatkowe uwagi:

W czasie leczenia preparatami żelaza stolce powinny być czarne albo bardzo ciemne, na skutek obecności w nich siarczków żelaza. Brak tego objawu świadczy o tym, że żelazo jest podawane nieregularnie lub niewłaściwie wchłaniane.

Zęby mogą przybierać ciemne zabarwienie - jest to zazwyczaj objaw przejściowy. Aby temu zapobiec należy płukać jamę ustną wodą zaraz po zażyciu leku.

Co do dodatkowego przyjmowania wit.C, to zwiększa ona wchłanianie żelaza. Zazwyczaj stosuje się dawkę 250 mg wit. C

Źródła:
Martindale 2006
Leki wspólczesnej terapii 2007