Viscorneal ortho

Treść pytania: 

Jak działa lek Viscorneal ortho? Czy jest skuteczny?

Odpowiedź: 

Głównym składnikiem VISCORNEAL ORTHO jest sól sodowa kwasu hialuronowego.

Hialuronian sodu = sól sodowa kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy wchodzi między innymi w skład mazi stawowej, jest podstawowym składnikiem tkanki łącznej, zrębu chrząstki i płynu stawowego. Dostawowe stosowanie kwasu hialuronowego zwiększa lepkość płynu stawowego, ułatwia poślizg powierzchni stawowych. Zwiększa przenikanie substancji odżywczych do chrząstki stawowej, w wyniku czego poprawiają się czynności stawu. (1)

Hialuronian sodu jest podawany w iniekcjach dostawowych w zmianach zwyrodnieniowych stawu kolanowego. Dawki różnią się w zależności od stosowanego preparatu, ale w przybliżeniu stosowane dawki dawki to 20 - 25 mg raz na tydzień, przez okres 5 tygodni lub do 30mg raz na tydzień przez 3 lub 4 tygodnie. Generalnie zaleca się aby nie powtarzać terapii dla tego samego stawu w przeciągu 6 miesięcy.

W przebiegu osteoartrozy wielkość i stężenie cząsteczek kwasu hialuronowego naturalnie występującego w płynie maziówkowym jest obniżona. Jednym ze sposobów postępowania w osteoartrozie kolana jest wiskosuplementacja płynu maziówkowego poprzez dostawowe iniekcje kwasu hialuronowego lub jego pochodnych. Iniekcje takie mogą zmniejszać ból przez ponad 1 do 6 miesięcy. (2)

W załączniku przesyłamy informacje o produkcie Viscorneal ortho podmiotu odpowiedzialnego.

Źródła:
(1) Leki współczesnej terapii 2007 - Jan K. Podlewski, Alicja Chwalibogowska-Podlewska
(2) Martindale: The Complete Drug Reference 2006
 

Kategoria pytania: