Thalidomide

Treść pytania: 

zaczynam brać thalidomide 100mg od dnia dzisiejszego tj. 15.05.2007r. niestety ulotka nie jest w języku polskim, i nie mam dokładnych informacji dotyczących przeciwwskazań i skutków ubocznych.

Odpowiedź: 

Thalidomide – talidomid.
Działania niepożądane i środki ostrożności.
Talidomid został wycofany ze stosowania w lecznictwie jako środek nasenny we wczesnych latach 60-tych, po tym gdy odkryto, że powoduje działania teratogenne jeżeli podawany jest na początku ciąży. Działania te powodują głównie deformacje kończyn oraz defekty uszu, oczu i organów wewnętrznych. Powyższe objawy mogą rozwinąć się już po podaniu pojedynczej dawki leku. Dalsze anomalie i problemy, włączając w to działanie na centralny układ nerwowy były także obserwowane po urodzeniu i w dorosłym życiu..
W konsekwencji talidomid nie powinien być stosowany u kobiet mogących zostać potencjalnymi matkami. Jeżeli jednak jego przyjmowanie przez przyszłą matkę jest absolutnie konieczne należy wówczas stosować bezwzględnie środki antykoncepcyjne, w tym równocześnie dwie sprawdzone formy antykoncepcji przez ostatnie cztery tygodnie przed, podczas i cztery tygodnie po terapii tialidomidem. Wykonywanie regularnych testów ciążowych jest obowiązkowe. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę, terapia tialidomidem powinna zostać natychmiast przerwana a pacjentka poddana właściwej ocenie i powinna zastosować się do zaleceń lekarza.
Ponieważ tialidomid t przenika do nasienia, mężczyźni otrzymujący tialidomid powinni stosować barierowe środki antykoncepcyjne (prezerwatywa) jeżeli ich partnerka może stać się potencjalną matką. Podczas terapii talidomidem pacjenci nie powinni oddawać krwi ani spermy.
Innym ważnym działaniem niepożądanym terapii tialomidem jest obwodowa neuropatia, która może być poważna i nieodwracalna.
Inne częste działania niepożądane obejmują: zaparcie, zawroty głowy, niedociśnienie ortostatyczne. Senność i śpiączka występują często i jeśli nastąpią, pacjenci nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn. Zdarzają się również reakcje uczuleniowe.
Wysypka rumieniowa może się pojawić, zazwyczaj między 2 a 10 dniem od rozpoczęcia terapii. Ponieważ zgłaszane były przypadki wystąpienia Zespołu Stevensa-Johnsona oraz toksycznej nekrolizy naskórka, w razie wystąpienia wysypki skórnej powinno się zaprzestać podawania leku. Wznowienie stosowania może nastąpić tylko po właściwej ocenie klinicznej pacjenta. Terapia tialodomidem nie powinna być wznawiana jeśli wysypka jest złuszczająca się, purpurowa lub pęcherzowa lub jeśli podejrzewa się zespół Stevensa-Johnsona lub toksyczną nekrolizę naskórka. Bradykardia, neutropenia, i zwiększenie wiremii u pacjentów z wirusem HIV były również zgłaszane.

Jeżeli w trakcie stosowania leku pojawi się wysypka, której towarzyszy lub nie gorączka, szybkie bicie serca lub niskie ciśnienie krwi powinno się natychmiast zaprzestać przyjmowania leku i skontaktować się z lekarzem. [1]

Wszystkie działania niepożądane powinny być zgłaszane lekarzowi prowadzącemu. Poniżej znajdują się dodatkowe działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas stosowania leku.
-zmiany nastroju
-suchość w ustach
-bóle głowy
-wymioty
-zaparcia
-zwiększony apetyt
-opuchlizna twarzy i kończyn (obrzęk)
-sucha skóra
-swędzenie
-nieregularne miesiączkowanie
- niska liczba białych krwinek
- problemy z tarczycą
- niski bądź wysoki poziom cukru we krwi
- powolne bicie serca [2]

Dodatkowe informacje na temat talidomidu w artykule „Talidomid - nowe oblicze starego leku” Pani prof. dr hab. Anny Dmoszyńskiej pod adresem.
http://www.hematologia.lublin.pl/Talidomid%20nowe%20oblicze%20leku.htm

Jako pacjent poddany leczeniu talidomidem w danym schorzeniu powinien Pan/Pani zapytać lekarza prowadzącego na jakie działania niepożądane zwrócić szczególną uwagę podczas terapii. Wszystkie działania niepożądane należy zgłaszać lekarzowi.
W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt.

Źródła:
[1] Martindale: The complete drug reference 2004
[2] Important patient information
http://www.fda.gov/cder/news/thalidomide.htm