X-prep

Treść pytania: 

Proszę o informację o X-prep, który należy zażyć przed urografią. Chciałabym wiedzieć jak ten preparat wpływa na organizm i czy osoba która jest po resekcji jelita grubego może go zastosować.

Odpowiedź: 

Poniżej przekazujemy informację na temat X-prep. Prosimy o szczegółowe przeczytanie, szczególnie fragmentów dotyczących przeciwwskazań, środków ostrożności, działań niepożądanych i dawkowania. Nie posiadamy wystarczających danych na temat stanu zdrowia osoby po resekcji jelita grubego aby odpowiedzieć na pytanie czy lek ten może być zastosowany w tym konkretnym przypadku. Nie jest on przeciwwskazany w przypadku resekcji jelita grubego ale przyśpiesza znacznie perystaltykę jelit. Polecamy konsultację z lekarzem prowadzącym aby upewnić się, że X-prep może być zastosowany przed badaniem.


X-Prep
Skład
75 ml preparatu zawiera 150 mg sennozydów B

Działanie
Preparat roślinny o działaniu silnie przeczyszczającym. Zawiera senozydy B, które drażnią ścianę i pobudzają skurcze mięśniówki jelita grubego, ułatwiają pasaż jelitowy i przyspieszają opróżnianie jelita grubego. Działanie przeczyszczające preparatu występuje po około 5-8 h od podania preparatu. Sennozydy mogą w niewielkiej ilości wchłaniać się z przewodu pokarmowego, a następnie ich wątrobowe metabolity są wydalane z organizmu.

Wskazania
Stosowany jest w celu oczyszczenia przewodu pokarmowego przed zdjęciami rentgenowskimi i innymi badaniami (wlew doodbytniczy, kolonoskopia, rektoskopia, badania ultrasonograficzne) oraz przed zabiegami chirurgicznymi.

Przeciwwskazania
Nie może być stosowany u pacjentów cierpiących na niedrożność jelit lub ostre i nagłe bóle żołądkowo-jelitowe oraz w przypadku nadwrażliwości na sennozydy. Nie należy stosować u osób cierpiących na cukrzycę (ze względu na zawartość sacharozy), u noworodków i małych dzieci.

Środki ostrożności
Ze względu na możliwość wystąpienia zapaści naczyniowej z powodu utraty dużej ilości wody i spadku potasu preparat ostrożnie stosować u osób starszych, pacjentów z niedowagą, chwiejnym układem krążenia. X-prep powinien być stosowany z dużą ostrożnością u pacjentów ze sztucznym odbytem. Lekarz poinformuje w tym przypadku o ewentualnych konsekwencjach stosowania tego preparatu.
Należy poinformować lekarza lub farmaceutę na jakie inne choroby cierpi pacjent, czy ma alergię i czy bierze jakieś leki (na receptę i bez recepty)

Ciąża i okres karmienia piersią
Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży. W okresie karmienia piersią po zastosowaniu preparatu należy przerwać karmienie na 24 h.

Działanie niepożądane
Po zastosowaniu preparatu mogą wystąpić następujące działania niepożądane: skurcze jelitowe. U pacjentów starszych, osłabionych lub z niedowagą, występuje ryzyko odwodnienia. W większości przypadków można zminimalizować działania niepożądane poprzez picie wystarczającej ilości wody.

Interakcje
Preparat może nasilać działanie glikozydów nasercowych. Równoczesne przyjmowane innych leków może zaburzać ich wchłanianie.

Dawkowanie
Zazwyczaj jeżeli lekarz nie zaleci inaczej pacjenci dorośli stosują 1 butelkę preparatu a następnie piją dużą ilość wody (poniżej opis)
Pacjenci z zaburzeniami krążenia oraz osoby w starszym wieku powinni otrzymać dawkę odpowiednio zmniejszoną i płyny (zależnie od ogólnego stanu zdrowia).X-prep powinien być stosowany w następujący sposób (jeżeli lekarz nie zalecił inaczej):

Dzień poprzedzający badanie lub operację:
Rano:
zjeść normalne ale lekkie śniadanie
W południe
lekki obiad np. rosół oraz czarna kawa lub herbata, bez mleka (nie pić soków owocowych)
Ok. godz. 14-tej
wypić roztwór X-prep i popić dużą szklanką wody mineralnej niegazowanej. Nie pić ani mleka ani soków owocowych
Wieczorem
pić co godzinę szklankę wody mineralnej i/lub herbaty (w sumie 2 l płynu do momentu położenia się spać)
Działanie przeczyszczające X-prep rozpocznie się po 5-8 godzinach od zażycia leku
Nie wolno nic jeść po zażyciu preparatu aż do następnego dnia do momentu badania

W dniu badania:
Nie jeść rano śniadania. W razie potrzeby wypić 1 lub dwie szklanki wody lub herbaty ale nie później niż 2 godz. przed badaniem.

Nie należy samemu modyfikować dawkowania. Jeżeli działanie leku będzie zbyt silne lub zbyt słabe należy zwrócić się o poradę do lekarza lub farmaceuty.

Przechowywanie:
przechowywać w lodówce w temperaturze 2-8 st. C

Źródła:
1)Pharmindex 2007,
2)http://www.pharmindex.pl
3)X-prep informacja dla pacjenta – Compendium Suisse des Medicaments 2007

Kategoria pytania: