Glukoza 40%

Treść pytania: 

glukoza 40% cel podawania, metodę podawania, dawki, i ogólne informację(wskazania, interakcje, objawy niepożądane)? Glukoza 10% te same informacje.

Odpowiedź: 

W żywieniu pozajelitowym z roztworów węglowodanowych podstawowymi roztworami są roztwory glukozy. Do pokrycia dziennego zapotrzebowania energetycznego należałoby podać dorosłej osobie 500-600g glukozy. Z tego powodu znajdują tu zastosowanie stężone roztwory glukozy: 10, 20, 40, i 50%, niekiedy w połączeniu z fruktozą i ksylolitem lub sorbitolem w stosunku 1:2:1. Wartość energetyczna 1g glukozy wynosi 17,1 kJ (4,1 kcal)
Glukoza jest metabolizowana przez przez wszystkie komórki organizmu, a dla komórek nerwowych i krwinek czerwonych jest jedynym źródłem energii. Zużywają one 150-200g glukozy w ciągu doby. Do metabolizowania glukozy niezbędna jest insulina. Gdy podaż glukozy przekracza możliwości wydzielania przez trzustkę insuliny, wówczas konieczne jest jej uzupełnienie. W tym celu podaje się ją we wlewie kroplowym wraz z glukozą, w przeciętnej dawce 1jm. Insuliny na każde 5g glukozy.
Glukoza podana w postaci roztworów hipertonicznych ma zastosowanie nie tylko jako źródło energii, lecz także w osomoterapii. Roztwory 30-50% podane we wlewie kroplowym obniżają podwyższone ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego. Glukoza powoduje odpęcznienie koloidów, a odciągając wodę z tkanek wywołuje hydremię z następową diurezą, przyczyniając się do zmniejszenia obrzęków. [1]
Roztwory glukozy 10% i 40% są wskazane do stosowania w hipoglikemii, niedoborze węglowodanów. Jako źródło energii podczas częściowego lub całkowitego żywienia pozajelitowego. Roztwory glukozy 5% i 10% są również stosowane jako rozpuszczalniki leków podawanych pozajelitowo - pod warunkiem zgodności fizyko-chemicznej.[2]

W przesłanym do Pani załączniku podajemy informacje na temat leków zawierających roztwór glukozy 10% i 40%. Wraz z pozostałymi informacjami o które Pani prosi.

 

 

Źródła:
[1] Farmacja Stosowana S.Janicki, Adolf Fiebig, M.Sznitowska 2002
[2] Leki współczesnej terapii wydanie XVIII - Jan K.Podlewski, Alicja Chwalibogowska-Podlewska

 

 

Kategoria pytania: