Trioxal

Treść pytania: 

Witam! Mam 34 lata i w najbliższych miesiącach mam zamiar rozpocząć starania o zajście w ciążę. Chciałabym się dowiedzieć, ile czasu muszę odczekać po tygodniowym stosowaniu preparatu Trioxal 100mg - 2x dziennie po dwie kapsułki (11-18 lipca w środku cyklu). Bardzo proszę o podanie absolutnie bezpiecznego okresu. Serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedź: 

Trioxal (1 kaps. zawiera 100 mg itrakonazolu)


Wykazano, że itrakonazol podawany w dużych dawkach ciężarnym samicom szczura (40 mg.kg masy ciała na dobę lub powyżej) lub ciężarnym samicom myszy (90 mg/kg masy ciała na dobę lub powyżej) zwiększał częstość występowania wad rozwojowych płodu i miał niekorzystny wpływ na zarodek. Nie były prowadzone odpowiednie badania dotyczące stosowania itrakonazolu u kobiet w ciąży. Z tego powodu itrakonazol należy podawać tylko w zagrażających życiu przypadkach grzybic układowych oraz w przypadkach, gdy potencjalne korzyści przewyższają ewentualny niekorzystny wpływ na płód. [1],[2].

Według polskiej charakterystyki produktu leczniczego Orungal ,który zawiera podobnie jak Trioxal w jednej kapsułce 100 mg itrakonazolu, kobiety w wieku rozrodczym mogące być potencjalnymi matkami , powinny stosować skuteczne (dwie formy antykoncepcji) środki zapobiegania ciąży w trakcie trwania terapii itrakonazolem oraz do czasu wystąpienia pierwszej miesiączki po zaprzestaniu terapii. Większość źródeł, które odszukaliśmy podaje, iż kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję jeszcze przez miesiąc po zaprzestaniu terapii.[3],[4],[5] Natomiast, według AHFS Drug Information potencjalne matki powinny stosować środki antykoncepcyjne w trakcie trwania terapii i dodatkowo dwa miesiące po odstawieniu leku. [6]

Źródła;
[1]Charakterystyka produktu leczniczego Orungal 100mg
http://www.urpl.gov.pl/rejestr/index.htm
[2] Charakterystyka produktu leczniczego Trioxal 100mg
http://www.urpl.gov.pl/rejestr_ch/index.htm
[3] Charakterystyka produktu leczniczego Cladosol 100mg
http://www.urpl.gov.pl/rejestr_ch/index.htm
[4] TOXicology Data NETwork
http://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search/r?dbs+hsdb:@term+@na+isotretinoin
[5] Organization of Teratology Information Specialists (OTIS)
http://otispregnancy.org/pdf/isotretinoin.pdf
[6] AHFS Drug Information 2007

Kategoria pytania: