Bisacodyl

Treść pytania: 

Od dłuższego czasu nie mogę zrealizować recepty na Bisacodyl w tabletkach. Mam sporą tendencję do zaparć spotęgowaną ostatnio braniem preparatów z żelazem (mam sporą anemię). Dostępne na rynku leki ziołowe nie dają rezultatów. Dlaczego nie ma w sprzedaży bisacodylu i czym można go ewentualnie zastąpić? Przetestowałam już chyba wszystko pozostałe co tylko jest dostępne - mój lekarz rozkłada bezradnie ręce. Czy będę zmuszona przerwać kurację preparatami żelaza czy może Bisacodyl wróci do aptek. Z góry dzięjuę za odpowiedź.

Odpowiedź: 

Główny Inspektor Farmaceutyczny decyzją nr 40/WC/2007 z dnia 30-03-2007 wycofał z obrotu Bisacodyl ale tylko jedną z jego serii.
Bisakodyl 5mg ,30 tabletek firmy ICN Polfa Rzeszów znajduje się w wykazie leków z 2007 roku dopuszczonych do obrotu na terytorium RP, znajduje się także w Blozie [1] i posiada tam status leku zarejestrowanego. Można go także znaleźć w aktualnej ofercie internetowej producenta leku a więc powinien być normalnie dostępny w aptekach, ewentualnie mogą występować jakieś chwilowe braki w hurtowni.

Nie zaleca się długotrwale stosować leku Bisacodyl w przypadku przewlekłego zaparcia . Długotrwałe stosowanie leku może spowodować biegunkę z utratą wody i elektrolitów, głównie potasu, którego z kolei utrata powoduje zaparcia. [3]

Zaparcia, które są wynikiem działania niepożądanego stosowania preparatów żelaza można złagodzić przyjmując preparat żelaza w trakcie jedzenia lub zaraz po, albo przez zmniejszenie na kilka dni dawki żelaza lub też przez zmniejszenie jednorazowo stosowanej dawki żelaza jednocześnie zwiększając odpowiednio łączną liczbę dawek dziennie. Innym sposobem jest rozpoczynanie terapii od małych dawek żelaza i stopniowe zwiększanie dawki. Istnieje także pogląd, że preparaty żelaza o przedłużonym uwalnianiu i posiadające otoczkę dojelitową dają łagodniejsze działania niepożądane. [4],[5].

Aby pomóc zwalczyć zaparcia powinna Pani przede wszystkim stosować odpowiednią dietę (np. dużo pokarmów bogatych w błonnik, duża ilość płynów) plus ćwiczenia fizyczne. Dopiero gdy powyższe środki nie zadziałają powinno się sięgać po preparaty przeczyszczające.

Poniżej przedstawiamy podział leków przeczyszczające według klasyfikacji ATC (anatomiczno-terapeutyczno-chemiczna). Leki te dzieli się na:

Leki poślizgowe (A 06 AA) pokrywają powierzchnię kału i błony śluzowej cienką i śliską warstwą, co ułatwia defekację. np:
- dokusat sodu (np. Laxol, Laxopol)
- parafina ciekła

Leki drażniące (A 06 AB) wykazują działanie bezpośrednie na mięśnie jelit, jak i nasilające perystaltykę wskutek pobudzenia zwojów układu przywspółczulnego. np:
- bisacodyl (np. Bisacodyl)
- sennozydy A i B (np. Xenna Extra, X-Prep, Regulax)
- olej rycynowy

Leki pęczniejące (A 06 AC) wskutek powiększania własnej objętości (pęcznienie) powodują rozciągnięcie ścian jelita pobudzając ruchy perystaltyczne. Stosując preparaty z tej grupy leków należy zwrócić szczególną uwagę na wypicie odpowiedniej ilości wody w celu zapobieżenia sklejaniu się treści jelitowej i z tym związanym niebezpieczeństwem wystąpienia niedrożności jelit. Należą tu naturalne lub półsyntetyczne pęczniejące i nie ulegające strawieniu polisacharydy np;
- uzyskane z nasienia lnu, nasienia indyjskiej babki jajowatej, nasion babki zwyczajnej i lancetowatej
- otręby pszenne
- metyloceluloza

Leki osmotyczne (A 06 AD) - wskutek przyciągania znacznej ilości wody (działanie osmotyczne) powodują rozciągnięcie ścian jelita pobudzając ruchy perystaltyczne. Są to sole i inne związki trudno wchłaniane z przewodu pokarmowego.
- laktytol (np. Lactitol)
- laktuloza (np. Lactulose-MIP, Duphalac)
- makrogol (np. Forlax, Prolaxatant)
- magnez (np. Magnesium Sulfuricum, Magnezu Siarczan Siedmiowodny)
- fosforany (Phosphor , Phospho-Laxative)


Wlewki (A 06 AG) np:
- glicerol
- fosforany(np. Enema)
- sorbitol (np. Rektiolax)

Inne leki przeczyszczające (A 06 AX)
- glicerol
[3], [6], [7], [8]

Większość leków przeczyszczających w przypadkach gdy są one stosowane w odpowiednich dawkach i przez ograniczony okres czasu (tydzień lub mniej) są stosunkowo wolne od działań niepożądanych takich jak biegunka, podrażnienia przewodu pokarmowego, utrata płynów i elektrolitów. Leki drażniące są środkami przeczyszczającymi, które najczęściej wywołują w/w objawy. Przewlekłe stosowanie lub przedawkowanie środków przeczyszczających może być przyczyną uporczywych biegunek, hipokalemi, utraty istotnych składników odżywczych, odwodnienia. Długoterminowe stosowanie preparatów przeczyszczających, szczególnie leków drażniących może prowadzić do przyzwyczajenia, przewlekłych zaparć i utraty normalnych funkcji jelit. [5]

[1] Baza leków i środków ochrony zdrowia
http://www.osoz.pl/osoz-bloz/index.html
[2] Oferta firmy ICN Polfa Rzeszów S.A.
http://www.polfa.com.pl/oferta.php
[3] Farmakologia i Toksykologia Mutschler 2001
[4] Martindale: The complete drug reference 2007
[5] AHFS Drug Information 2007
[6] Toksykologia pod red. W.Seńczuka 2002
[7] Leki współczesnej terapii wydanie XVIII - Jan K.Podlewski, Alicja Chwalibogowska-Podlewska
[8] Indeks kodów ATC
http://www.whocc.no/atcddd/

Kategoria pytania: