esperal i inne leki tego typu

Treść pytania: 

Witam!!! Mam prośbę, chciałabym sie dowiedzieć o nazwę leku(słyszałam , że jest coś takiego). Czy istnieje na rynku lek o podobnym działaniu do esperalu tylko, że podawany w formie zastrzyku??? Bardzo proszę o odpowiedz. Czytałam na forum,że ktoś miał taki lek tylko nikt nie jest w stanie podać nazwy. Pozdrawiam, Agnieszka ps. jest dla mnie dość ważna sprawa

Odpowiedź: 

Według indeksu ATC (klasyfikacji anatomiczna i terapeutyczna) Esperal czyli disulfiram należy do grupy preparatów stosowanych w leczeniu uzależnień od alkoholu – grupa ATC N 07 BB.
Poniżej przedstawiamy substancje, które należą do tej grupy oraz preparaty dopuszczone do obrotu w Polsce.

Disulfiram (ATC N 07 BB 01 )
ANTICOL -stosuje się doustnie- Disulfiramum tabl. 0,5 g 30 tabl. WARSZAWSKIE ZAKŁ.FARM. POLFA S.A.
DISULFIRAM - stosuje się w postaci implantacji - Disulfiramum tabl.do impl. 0,1 g 10 tabl. WARSZAWSKIE ZAKŁ.FARM. POLFA S.A.


Calcium carbimide (ATC N 07 BB 02 )
w Polsce żaden lek z tą substancją czynną nie jest dopuszczony do obrotu.


Akamprozat (ATC N 07 BB 03)
CAMPRAL – stosuje się doustnie - Acamprosate tabl.powl.dojel. 0,333 g MERCK SANTÉ S.A.S.

Naltrexone (ATC N 07 BB 04) [1],[2]
ANTAXONE – występuje w postaci kapsułek twardych 10mg i 50mg oraz fiolki po 20ml roztwór doustny (50mg/20 ml i 100mg/20ml).
Naltrexon jest stosowany w leczeniu osób uzależnionych od opioidów w okresie po leczeniu ostrego zespołu odstawienia i zapobiegania nawrotów.
Naltrexon jest również używany w leczeniu odwykowym alkoholików -zmniejsza chęć wypicia alkoholu. [3] Naltrexon jako substancja wspomagająca w leczeniu odwykowym alkoholików jest przyjmowana doustnie w dawkach 50mg dziennie. Alternatywnie naltrexon o modyfikowanym uwalnianiu (jako terapia podstawowa) podaje się w iniekcjach domięśniowych przez cztery miesiące w dawce 380mg raz na miesiąc, przykładem takiego preparatu jest VIVITROL (– nie zarejestrowany w Polsce lek http://www.vivitrol.com/hcp/Default.aspx) [4][1] Indeks ATC WHO
http://www.who.int/en/
[2] Baza leków i środków ochrony zdrowia
http://www.osoz.pl/osoz-bloz/index.html
[3] Leki współczesnej terapii wydanie XVIII - Jan K.Podlewski, Alicja Chwalibogowska-Podlewska
[4] Martindale: The Complete Drug Reference 2007
 

Kategoria pytania: