Clotrimazole

Treść pytania: 

Jestem w szóstym tygodniu ciąży i lekarz przepisał mi clotrimazolum 6*100 mg. W ulotce jest napisane, że w I trymestrze nie wolno. Nie wiem co mam robić. Proszę o radę i ewentualne działania niepożądane na ciążę.

Odpowiedź: 

Clotrimazole - lek przeciwgrzybiczy stosowany min. w postaci tabletek dopochwowych w dawce 100 lub 200 mg w przypadku zapalenia sromu i pochwy spowodowanego przez Candida albicans lub Trichomonas vaginalis.

W czasie ciąży jest często przepisywany przez lekarzy w postaci tabletek dopochwowych w przypadku stwierdzenia zakażenia pochwy drożdżakami (Candida albicans). Zazwyczaj przepisywana dawka to 100 mg przez 6 dni. Lek stosuje się na noc, głęboko dopochwowo.Dodatkowo niektórzy lekarze zalecają też klotrimazol w kremie do smarowania zewnętrznych okolic intymnych. Ze względu na zewnętrzne stosowanie leku w ciąży (dopochwowo i na zmienione chorobowo okolice sromu) nie zaobserwowano działań niepożądanych, które związane byłyby z lekiem. Absorpcja substancji czynnej leku z powierzchni skóry i pochwy jest bowiem minimalna.

Działania niepożądane: bardzo rzadko mogą pojawić się miejscowe odczyny alergiczne,przemijające podrażnienie, pieczenie, świąd (2)

Wg przeprowadzonych badań u kobiet w ciąży (w drugim i trzecim trymestrze) leczonych klotrymazolem nie obserwowano ujemnego wpływu na płód, tym niemniej stosowanie klotrymazolu zewnętrznie lub dopochwowo powinno ograniczać się do przypadków uzasadnionych (1).

Wg innych źródeł (3) klotrimazol może być bezpiecznie stosowany w drugim i trzecim trymestrze ciąży, natomiast w pierwszym trymestrze bezpieczeństwo stosowania leku, ze względu na brak badań nie zostało potwierdzone. Literatura specjalistyczna podaje, że lek jest prawdopodobnie bezpieczny.

Ogólnie zaleca się aby kobiety w pierwszym trymestrze ciąży unikały jakichkolwiek leków, szczególnie między 3 a 11 tygodniem ciąży.

Jeżeli jednak lekarz po badaniu zalecił Pani stosowanie klotrimazolu i uważa, że zastosowanie tego leku w Pani przypadku jest konieczne, gdyż korzyść z zastosowania leku przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu, to lek należałoby zastosować.

Clotrimazole należy do grupy B leków stosowanych w ciąży co oznacza, że dopuszcza się ich stosowanie u kobiet w ciąży.

Źródła:
(1) Leki współczesnej terapii, Jan K. Podlewski, A. Chwalibogowska-Podlewska, Warszawa 2007
(2) Indeks Leków Medycyny Praktycznej 2006
(3) Światowa Organizacja Zdrowia - Lista leków stosowanych u kobiet w ciąży

Kategoria pytania: