Polfungicid

Treść pytania: 

Jestem w 17 tygodniu ciąży. Mam grzybicę dużego paznokcia stopy.Dermatolog przepisał mi do smarowania POLFUNGICID. Denerwuje się bardzo mocno bo nie nie wiem czy ten lek jest bezpieczny w ciąży.W ulotce jest ostrzeżenie, lekarz powiedział że mogę go stosować w ciąży.Zgłupiałam.Dwie rózne informację. Bardzo proszę o szybką odpowiedz czy mogę stosować ten lek bez szkody dla mojego dziecka? Co może być konsekwencją jego stosowania dla mojego dziecka? Anna R.

Odpowiedź: 

Polfungicid zawiera w swoim składzie chlormidazol (lek przeciwgrzybiczy z grupy pochodnych imidazolu) oraz kwas salicylowy, który, łącznie z innymi składnikami płynu ułatwia penetrację leku do skóry i paznokci (1)

Producent leku ostrzega przed stosowaniem leku podczas ciąży ze względu na brak odpowiednio liczebnych i kontrolowanych badań u kobiet w ciąży.

Jednakże w literaturze specjalistycznej oraz w zaleceniach rządowych amerykańskich (Food and Drug Administration) chlormidazol, stosowany miejscowo jest zaliczany do leków z kategorii B tzn., że badania prowadzone na zwierzętach nie wykazały ryzyka dla płodu lub wykazały efekty niepożądane ale nie potwierdzono tego u kobiet ciężarnych ani w pierwszym, ani w późniejszych trymestrach ciąży. Oznacza to, że lek może być stosowany w ciąży jeżeli lekarz uważa, że konieczne jest miejscowe zastosowanie leku na grzybicę (2, 3).

Przeciwwskazaniem przy stosowaniu Polfungicydu jest uczulenie na lek i podłoże preparatu. W przypadku uczulenia mogą wystąpić objawy nadwrażliwości lub odczyn podrażnienia skóry (3)

W przypadku dalszych wątpliwości prosimy ponownie skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Źródła
(1)Informacja producenta
(2)Farmakologia kliniczna - Znaczenie w praktyce medycznej pod redakcją prof. Krystyny Orzechowskiej-Józwenko, Wrocław 2006
(3)Leki a ciąża i laktacja - prof. Krystyna Kmieciak-Kołada, Kraków 1994

Kategoria pytania: