Pramolan

Treść pytania: 

Mam 33 lata, nie choruję na żadne choroby przewlekłe. Stosuję pramolan tydzień czasu, czuję się lepiej. Wcześniej miałam depresję i byłam bardzo nerwowa, teraz jestem wyciszona i spokojna. Biorę pramolan 2 razy dziennie. Mam zapytanie: jak długo muszę go stosować i w jaki sposób go odstawić, stopniowo czy po prostu odstawić? Czy koniecznie muszę zrobić badania na żelazo we krwi. Chciałam dodac że robiłam szereg badań zanim się dowiedziałam co mi jest m.in.gastroskopie bo bardzo bolał mnie brzuch, usg jamy brzusznej, badania na obecność helicobacter pylori i inne. Ale warto było bo teraz wiem na co mam się leczyć. Dziękuję i pozdrawiam!

Odpowiedź: 

Ponieważ działanie opipramolu nie pojawia się natychmiast, a zmiany nastroju występują stopniowo, produkt leczniczy powinien być stosowany regularnie przez co najmniej 2 tygodnie. Zalecany średni czas leczenia wynosi od 1 do 2 miesięcy.

Opipramol powinien być wycofywany stopniowo aby zmniejszyć ryzyko objawów odstawiennych.

Jeżeli chodzi o badania krwi - bardzo rzadko mogą wystąpić zmiany w obrazie krwi (neutropenia, agranulocytoza), dlatego podczas leczenia opipramolem należy kontrolować morfologię krwi, szczególnie w przypadku, gdy u pacjenta wystąpi gorączka, infekcje grypopodobne czy ból gardła.

Źródła:
Charakterystyka produktu leczniczego Pramolan
Martindale: The complete drug reference 2007
Kategoria pytania: