Sole bizmutu - eradykacja Helicobacter pylori

Treść pytania: 

Gastroenterolog zaproponował mojemu męzowi zrobienie proszków z bizmutem przeze mnie w aptece.Znalazłam stary przepis,ale bez dawkowania.500 mg weglanu bizmutu w jednym proszku. M.B P.S.W celach eradykacji Helico p.

Odpowiedź: 

W przeszukanej przez nas literaturze nie znaleźliśmy zastosowania węglanu bizmutu w eradykacji Helicobacter pylori.

Sole bizmutu są stosowane jako środki ściągające i przeciwbiegunkowe w różnych schorzeniach żołądkowo jelitowych, mogą być również stosowane powierzchniowo w chorobach skóry i w schorzeniach okolicy odbytowo-odbytniczej takich jak hemoroidy. Niektóre sole wykazują działanie przeciwko Helicobacter pylori i są używane w leczeniu wrzodów trawiennych.  
 
W eradykacji H. pylori znajdują zastosowanie następujące sole bizmutu :zasadowy cytrynian tripotasowo-bizmutawy, cytrynian i salicylan bizmutu. Stosowane są one w połączeniach z innymi lekami np. w leczeniu trójlekowym  z metronidazolem, amoksycyliną lub tetracykliną.

Natomiast sole: azotan bizmutawy, salicylan, glinian i węglan bizmutu są podawane doustnie w celu ich przypuszczalnego działania neutralizującego kwas solny oraz  łagodnego działania ściągającego w różnych żołądkowo-jelitowych schorzeniach takich jak biegunka i niestrawność.
Również według FP VIII węglan bizmutu podawany doustnie wykazuje jedynie działanie ściągające.

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt.

Źródła:
1. Martindale: The complete drug reference 2007
2. FP VIII
Kategoria pytania: