Hormonalna terapia zastępcza

Treść pytania: 

Witam, mam pytanie dotyczące mojej mamy. Mama skończyła 60 lat. Od dziesięciu lat stosuje hormonalną terapię zastępczą. W chwili obecnej są to już minimalne dawki hormonów. Lekarz prowadzący stwierdził, że można już zakończyć tę terapię ale należałoby przejść na środki ziołowe. Czy faktycznie można odstawić sztuczne hormony z dnia na dzień /przypominam, że to już tylko podtrzymująca dawka/, czy należy to robić stopniowo. Proszę również o poradę jaki środek ziołowy byłby najlepszy w zastępstwie. Chciałabym również zaznaczyć, że mama przyjmuje melatoninę, gdyż od dłuższego czasu ma problemy m.in. ze snem. Htz to oesclim plastry 25 mg i do tego 1/2 tabletki provera 5mg. Mam jeszcze jedno pytanie czy stosując ww. terapię htz można stosować Melatoninę.

Odpowiedź: 

Nie znaleźliśmy w przeszukanych przez nas źródłach oficjalnych rekomendacji dotyczących sposobu odstawienia hormonalnej terapii zastępczej (HTZ)  - według części autorów zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki stosowanych hormonów. W przypadku Pani mamy dawka leku Oesclim 25 mikrogramów jest już najmniejszą stosowaną dawką. Po odstawieniu HTZ kobiety mogą mieć nawrót objawów, ale powinny one ustąpić w przeciągu kilku miesięcy. Jeśli objawy nie ustąpią lub są poważne należy skontaktować się z lekarzem ,który może uznać ,że należy kontynuować terapie HTZ.

Preparaty ziołowe

 • Izoflawony sojowe.
  Soja zawiera fitoestrogeny w postaci izoflawonów w szczególności genisteine i daidzeine, które wywierają działanie estrogenne w leczeniu objawów menopauzy.  Obserwowano niewielką redukcje uderzeń gorąca po stosowaniu ekstraktu izoflawonów soi.
  Przykład preparatu:  Soyfem

 • Korzeń pluskiwicy groniastej (Cimicifuga racemosa rhizoma)
  Łagodzenie drobnych neurowegetatywnych objawów menopauzy takich jak: uderzenia gorąca, pocenie.
  Pluskiwica groniasta nie powinna być stosowana dłużej niż 3 miesiące bez konsultacji l lekarzem lub farmaceutą.
  Ponieważ były obserwowane przypadki uszkodzeń wątroby u pacjentów, którzy stosowali preparaty zawierające wyciągi z korzenia pluskwicy groniastej zaleca  zaprzestanie stosowania leku po wystąpieniu objawów uszkodzenia wątroby (łatwe męczenie się, utrata apetytu, żółknięcie skóry i oczu, mocny ból w górnej części żołądka z towarzyszącymi wymiotami lub oddawaniem ciemnego moczu). Natomiast u pacjentów którzy mieli wcześniej problemy z wątrobą przed rozpoczęciem leczenia zaleca się konsultacje z lekarzem.
  Przykład preparatu:  Remifemin

Interakcje z melatoniną

Należy zachować ostrożność u pacjentek stosujących estrogeny (np. środki antykoncepcyjne lub hormonalną terapię zastępczą), ponieważ produkty te zwiększają stężenia melatoniny poprzez hamowanie jej metabolizmu przez enzymy CYP1A1 i CYP1A2. Inaczej to ujmując estrogeny wzmacniają działanie melatoniny - należy mieć na uwadze większe prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych.

Źródła:
1. Martindale: The complete drug reference 2007
2. Rola hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) u kobiet w okresie pomenopauzalnym
http://www.viamedica.pl/gazety/gazetaH/darmowy_pdf.phtml?indeks=5&indeks...
3. Hormone replacement therapy (HRT)
http://www.nhs.uk/Conditions/Hormone-replacement-therapy/Pages/Dosage.aspx
4. Cimicifugae rhizoma Cimicifuga racemosa L., Nutt., rhizoma, (black cohosh) - Community Monographs
http://www.ema.europa.eu/pdfs/human/hmpc/cimicifugae_rhizoma/60071707en.pdf
5. Charakterystyka produktu leczniczego Circadin
Kategoria pytania: