Publikacje dla pacjentów

Witamy w dziale „Publikacje”.

W dziale tym można znaleźć artykuły dla pacjentów dotyczące praktycznych aspektów stosowania leków, podstawowe informacje związane z używaniem leków w różnych grupach pacjentów (tj. kobiety w ciąży i karmiące, dzieci oraz osoby starsze), przystępnie opracowane informacje na temat interakcji leków z innymi lekami, żywnością i alkoholem oraz krótkie opracowania dotyczące często spotykanych chorób i dolegliwości.

Specjaliści znajdą tu natomiast fachowe informacje na tematy najczęściej poruszane przez pacjentów CIL-u, krótkie opracowania dotyczące profilaktyki, edukacji zdrowotnej i komunikacji z pacjentem, a także artykuły o interakcjach leków oraz potrzebne w pracy zawodowej wykazy, skróty recepturowe etc.

Artykuły dla Pacjentów
Zapalenie opon mózgowych

Zapalenie opon mózgowych jest infekcją płynu rdzenia kręgowego i płynu, który otacza mózg. Potocznie czasami nazywa się je zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Zapalenie opon jest zazwyczaj spowodowane przez infekcję wirusową lub bakteryjną. Wiedza o tym, czy zapalenie opon mózgowych jest wynikiem infekcji bakteryjnej czy wirusowej jest ważna ponieważ w zależności od tego różny jest przebieg choroby i jej leczenie. Wirusowe zapalenie opon mózgowych ma generalnie łagodniejszy przebieg i przechodzi bez określonego leczenia, podczas gdy bakteryjne zapalenie opon mózgowych może mieć znacznie poważniejszy przebieg i może skutkować uszkodzeniem mózgu, utratą słuchu, upośledzonym uczeniem się.

Zaparcia – przyczyny powstawania i leczenie.

Zaparcie jest jednym z najbardziej powszechnych problemów żołądkowo - jelitowych. Osobami najczęściej zgłaszającymi się do lekarza z tym problemem są kobiety oraz osoby starsze (w wieku 65 i powyżej). Także kobiety ciężarne mogą cierpieć na tę dolegliwość a także jest to powszechny problem po urodzeniu dziecka lub po operacji. Najczęściej stosowaną metodą w leczeniu zaparć jest przyjmowanie leków przeczyszczających dostępnych bez recepty.

Fakty na temat grypy i szczepień

Grypa to chorobą zakaźna górnych dróg oddechowych wywołana przez wirusy. Może być przyczyną zarówno łagodnych jak i poważnych chorób, a czasami może doprowadzić do śmierci. Najlepszym sposobem zapobiegania grypie są coroczne, jesienne szczepienia.

Ból gardła

Informacje dotyczące bólu gardła oraz zapalenia gardła

Depresja – poważny problem zdrowia publicznego

Z danych przedstawionych przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że depresja stanowi czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie, a w roku 2020 będzie drugim najpoważniejszym problemem zdrowotnym, zaraz po chorobach układu krążenia.A jak sytuacja zapadalności na depresję wygląda w Polsce? Na pewno jest to bardzo poważny problem, który dotyka dużą liczbę osób, zarówno w młodym jak i starszym wieku. Jedno z ogólnopolskich badań przeprowadzonych w naszym kraju w 2000 r. wskazuje, że wśród pacjentów zgłaszających się do lekarzy rodzinnych, 20,5% osób cierpi na zaburzenia depresyjne.

Wytyczne WHO dot. spożywania potasu i sodu

W styczniu 2013 roku Światowa Organizacji Zdrowia opublikowała nowe wytyczne dot. spożywania potasu i sodu. WHO zaleca dorosłym zmniejszenie spożywania soli i podaje minimalny poziom potasu w codziennej diecie w celu zmniejszenia ryzyka chorób serca i udarów mózgu. Wg aktualnych zaleceń dorośli powinni spożywać mniej niż dwa gramy sodu (< 5g soli ) oraz co najmniej 3,51 grama potasu dziennie.

Przewodnik na temat leczenia przeziębienia i grypy

Czy czytasz ten przewodnik zatykając nos chusteczką? Prawdopodobnie kilka dni temu uścisnąłeś rękę komuś cierpiącemu na przeziębienie lub grypę. W rzeczywistości zaraziłeś się wirusem przeziębienia lub grypy.