Publikacje dla pacjentów

Witamy w dziale „Publikacje”.

W dziale tym można znaleźć artykuły dla pacjentów dotyczące praktycznych aspektów stosowania leków, podstawowe informacje związane z używaniem leków w różnych grupach pacjentów (tj. kobiety w ciąży i karmiące, dzieci oraz osoby starsze), przystępnie opracowane informacje na temat interakcji leków z innymi lekami, żywnością i alkoholem oraz krótkie opracowania dotyczące często spotykanych chorób i dolegliwości.

Specjaliści znajdą tu natomiast fachowe informacje na tematy najczęściej poruszane przez pacjentów CIL-u, krótkie opracowania dotyczące profilaktyki, edukacji zdrowotnej i komunikacji z pacjentem, a także artykuły o interakcjach leków oraz potrzebne w pracy zawodowej wykazy, skróty recepturowe etc.

Artykuły dla Pacjentów
Co najczęściej zawierają tabletki na potencję

Na rynku jest kilkanaście produktów dla mężczyzn na potencję. Każdy z nich jest reklamowany jako jedyny skuteczny. Każdy ma rozpalać i ułatwiać im kontakty intymne.

Co powinien wiedzieć pacjent korzystający z usług apteki

W związku z licznymi pytaniami jakie trafiają do nas od pacjentów i dotyczą możliwości uzyskania porady w aptece, przygotowaliśmy na ten temat kilka najważniejszych informacji w oparciu o przepisy Ustawy Prawo farmaceutyczne oraz Ustawy o Izbach Aptekarskich. W następnym numerze będziemy jeszcze wracali do tego tematu, w kontekście praw pacjenta.

Magnez – jeden z najważniejszych minerałów organizmu

Oglądając bloki reklamowe można zauważyć, że jesteśmy coraz częściej zasypywani reklamami promującymi stosowanie magnezu. Producenci prześcigają się wręcz we wprowadzaniu na rynek coraz to nowych preparatów zawierających ten minerał. Dlaczego magnez jest tak ważny? Jak dbać o prawidłowe stężenie magnezu w organizmie? Czym grozi niedobór magnezu? Czy magnez można przedawkować? Niniejszy artykuł stanowi próbę odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Czego potrzebują dziś pacjenci

Potrzeby pacjentów są dość proste i względnie stałe. Są takie same dziś jak były kiedyś, i takie same w Polsce jak w innych krajach.

Lista aktualnie stosowanych leków - formularz

Poniżej zamieszczamy przygotowany przez zespół Centrum Informacji o Leku formularz umożliwiający wpisanie przez pacjenta aktualnie zażywanych leków. Ten prosty formularz może znacznie poprawić bezpieczeństwo przyjmowanych leków poprzez umożliwienie specjaliście (np. lekarzowi, farmaceucie) weryfikacji ordynowanych preparatów.

Sfałszowane leki zabijają

Sfałszowany produkt leczniczy to nieodpowiedniej jakości lek, który został wyprodukowany nielegalnie, poza wiedzą podmiotu odpowiedzialnego oraz bez zgody organów Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej.

Jakie informacje znajdziemy w ulotce leku?

Informacje, które znajdują się w ulotce leku.

Jak czytać receptę?

Jak czytać receptę?

Jak stosować krople do uszu?

Wskazówki jak prawidłowo stosować krople do uszu.

Przyjmowanie leków zgodnie z biorytmem organizmu

Pacjenci często pytają farmaceutów o jakiej porze dnia powinni zażywać nie tylko przepisane przez lekarza preparaty, ale także te dostępne w aptekach bez recepty. Szczególnie w przypadku leków przyjmowanych raz dziennie, pora dnia może mieć duże znaczenie dla skuteczności leczenia. Dawkowanie leków dostosowane do biorytmów organizmu określa się jako chronofarmakoterapia.