Publikacje dla pacjentów

Witamy w dziale „Publikacje”.

W dziale tym można znaleźć artykuły dla pacjentów dotyczące praktycznych aspektów stosowania leków, podstawowe informacje związane z używaniem leków w różnych grupach pacjentów (tj. kobiety w ciąży i karmiące, dzieci oraz osoby starsze), przystępnie opracowane informacje na temat interakcji leków z innymi lekami, żywnością i alkoholem oraz krótkie opracowania dotyczące często spotykanych chorób i dolegliwości.

Specjaliści znajdą tu natomiast fachowe informacje na tematy najczęściej poruszane przez pacjentów CIL-u, krótkie opracowania dotyczące profilaktyki, edukacji zdrowotnej i komunikacji z pacjentem, a także artykuły o interakcjach leków oraz potrzebne w pracy zawodowej wykazy, skróty recepturowe etc.

Artykuły dla Pacjentów
Interakcje lek-lek

Obecnie istnieje więcej niż kiedyś możliwości pozyskiwania wiedzy na temat zdrowia i samoleczenia. Ważna jest także znajomość stosowanych leków. Jeżeli przyjmujesz kilka leków, leczysz się u różnych lekarzy lub masz kilka współistniejących chorób, ty i lekarze powinniście znać wszystkie leki, które zażywasz, aby uniknąć potencjalnych problemów, takich jak interakcje lekowe. Interakcje leków mogą obniżyć skuteczność stosowanych leków, wywołać niespodziewane działania niepożądane lub zwiększyć działania poszczególnych leków. Niektóre interakcje mogą być nawet szkodliwe. Ważne jest dla twojego zdrowia abyś czytał ulotki informacyjne leku za każdym razem kiedy przyjmujesz leki na receptę lub bez recepty oraz ważne jest zapoznanie się z informacją na temat interakcji leków. Możesz obniżyć ryzyko potencjalnie szkodliwych interakcji lekowych i działań niepożądanych posiadając podstawową wiedzę i odrobinę rozsądku.

Interakcje lek-żywność

Leki mogą leczyć wiele problemów zdrowotnych. Jednakże muszą być stosowane właściwie aby zapewnić bezpieczne i skuteczne działanie. Wiele leków zawiera silnie działające składniki, które na wiele różnych sposobów wchodzą w interakcje z organizmem człowieka. Dieta i styl życia mogą mieć czasami znaczący wpływ na działanie leku w organizmie. Niektóre rodzaje żywności, napoje, kofeina a nawet papierosy mogą wchodzić w interakcje z lekami. Może to obniżyć skuteczność działania leku lub spowodować poważne działania uboczne lub inne problemy.

Interakcje leków z alkoholem

Mieszanie alkoholu z lekami może być szkodliwe. Alkohol podobnie jak niektóre leki może powodować senność i zmęczenie. Picie alkoholu w czasie jednoczesnego przyjmowania leków wzmacnia w/w działania. Możesz mieć trudności z koncentracją lub wykonywaniem czynności mechanicznych takich jak prowadzenie pojazdów, obsługa maszyn. Małe ilości alkoholu sprawiają, że jazda samochodem staje się niebezpieczna, natomiast po zmieszaniu alkoholu z lekami narażasz siebie na jeszcze większe ryzyko. Połączenia alkoholu z niektórymi lekami może prowadzić również do upadków i poważnych obrażeń, w szczególności u osób starszych.