Publikacje dla pacjentów

Witamy w dziale „Publikacje”.

W dziale tym można znaleźć artykuły dla pacjentów dotyczące praktycznych aspektów stosowania leków, podstawowe informacje związane z używaniem leków w różnych grupach pacjentów (tj. kobiety w ciąży i karmiące, dzieci oraz osoby starsze), przystępnie opracowane informacje na temat interakcji leków z innymi lekami, żywnością i alkoholem oraz krótkie opracowania dotyczące często spotykanych chorób i dolegliwości.

Specjaliści znajdą tu natomiast fachowe informacje na tematy najczęściej poruszane przez pacjentów CIL-u, krótkie opracowania dotyczące profilaktyki, edukacji zdrowotnej i komunikacji z pacjentem, a także artykuły o interakcjach leków oraz potrzebne w pracy zawodowej wykazy, skróty recepturowe etc.

Artykuły dla Pacjentów
Zapobieganie anomaliom zamknięcia cewy nerwowej (spina bifida)

Kształtowanie się cewy nerwowej jest kluczowym etapem embriogenezy i daje początek tworzenia się mózgu i szpiku kostnego. Zamknięta cewa nerwowa prowadzi równolegle do rozwoju struktur kostnych, kości czaszki i kręgosłupa (1). Zaburzenia tego procesu mogą pociągnąć za sobą wady rozwojowe odpowiedzialne za spontaniczne poronienia, zgony po urodzeniu (anencefalia – brak mózgu u płodu) lub poważne upośledzenia występujące w różnym nasileniu – np. wodogłowie, porażenie kończyn dolnych i dolnej części tułowia, nie trzymanie moczu i kału, problemy ortopedyczne lub zakaźne).

Informacje podstawowe dotyczące stosowania leków u dzieci

Ważnym elementem opieki nad dzieckiem jest właściwe stosowanie leków. Rodzice często chcąc pomóc dziecku poczuć ulgę np. w trakcie przeziębienia, kaszlu, problemów żołądkowo- jelitowych czy drobnych zadraśnięć stosują leki bez recepty (OTC). Leki OTC , wówczas gdy stosowane są poprawnie, mogą bezpiecznie i skutecznie wyleczyć niepokojące objawy. Ale prawdą jest też i to, że leki OTC działają silnie i jeżeli są stosowane niewłaściwie mogą stanowić ryzyko dla zdrowia dziecka.

Zapobieganie błędom medycznym u dzieci.

Błędy medyczne są jedną z głównych przyczyn śmierci i wypadków. Badanie opublikowane w 2001 roku w Journal of the American Medical Association pokazuje, że współczynnik błędów medycznych i działań niepożądanych leków wśród dzieci hospitalizowanych jest porównywalny ze współczynnikiem hospitalizowanych dorosłych mimo, że współczynnik dla potencjalnych działań niepożądanych leków jest trzy razy wyższy u dzieci i znacznie wyższy u niemowląt na oddziałach intensywnej opieki noworodków. Badania na temat błędów medycznych występujących poza szpitalem są dopiero w trakcie realizacji. Informacje przytoczone poniżej mają na celu pomóc rodzicom dzieci uniknąć błędów medycznych.